Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Laryngitida

    , Autor: smolinka

    Dobry den, moj skoro 5 rocny syncek mava casto laryngitidy. Teraz v priebehu 2 mesiacov uz mal 3x. Podavame klasicky kalciovy sirup, fenistilove kvapky, pripadne cipok kortikoidny. Zvlhcujeme vzduch, davame zvysenu polohu, chladime, atd. Otazka sa tyka lieku, ktory nam predpisal imunolog. Jedna sa o quamatel. Pan dr mi iba oznamil, ze dieta ma prekysleny zaludok a z toho ma laryngitidy a preto mu ho nasadil. Avsak neboli sme na ziadnych vysetreniach co by sa tykali tohto tvrdenia. Ani nema maly nejake priznaky refluxu. Mozno raz - 2x som si vsimla, ze by mu "smrdelo" z ust; bol napr. aj 3 roky kojeny a odkedy nie je, tak si v noci cucka nasucho "mliecko" ked pri mne lezi, pripadne aj cez den - ale to je uz zlozvyk myslim. Ide o tu liecbu. Mam mu ho nasadit? Ten liek v pribalovom letaku nema vobec odporucania na liecbu pre deti; vraj je aj na liecbu vredov, atd. oi ma vela neziaducich ucinkov. Ja nechcem do svojho dietatka hocico pchat, lebo takto mam pocit, ako keby to mam na nom iba testovat. Nikde sa nespomina, ze by sa vyuzival aj na liecbu laryngitidy. Oi berieme na imunitu isoprinosin. Popravde, lekarovi som zamlcala, ze mu ho nedavam... bojim sa mu priznat... :(

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja to určite nepoznám ako liek pri laryngitide. Laryngitida je infekcia? Keďže máme proti bakteriálnemu vyvolávateľovi tohoto ochorenia očkovanie, tak býva zväčša vírusová, lieči sa symptomaticky, tak ako to aj sama popisujete. Iste je dobré podporiť imunitu aj isoprinosinom ale ja mám veľmi dobré skúsenosti s imunoglukanom, preventívne 1 ml na 5 kg hmotnosti a pri ochorení dávku zdvojnásobiť. Quamatel by som určite nedávala.