Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,002 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • streptokok

  , Autor: viva1985

  Dobry den,
  chcela by som sa informovat nasledovne.: moj syn 3 roky zacal chodit do skolky. Zacalo to nadchou pre troma tyzdnami, bol mu robeny vyter z nosa. Od pani doktorky dostal hnede robene kvapky, po ktorych mu nadcha presla. Ked prisli vysledky vyteru, bol zisteny streptokok. Nakolko nadcha presla, dr. antibiotika nepredpisala. Chodili sme tyzden do skolky a syn zacal mat teploty 38,5. Skoncili sme na pohotovosti, nakolko plakal, ze ho boli hrdlo. diagnoza: angina. Doktorka na pohotovosti predpisala penbene kazdych 8 hodin 10 dni. Ked sme sli na kontrolu o 4 dni po pohotovosti k nasej pani doktorke, ta nebola nadsena s penbene, nakolko mu tam vysla citlivost, co samozrejme doktorka na pohovosti nemala odkial vediet. Nasa dr. ponechala ant , mame ich dobrat, lebo zmenit ich uz nemohla. A moja otazka znie: zaberu mu vlastne tieto ant. aj ked tam vysla citlivost? mozu vyhubit streptokoka aj napriek citlivosti? samozrejme o 3 tyzdne ideme na kontrolny vyter. Na imunitu davame imunoglukan. Je dobre davat aj par kvapiek oreganoveho oleja?Dakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  S oreganovým siupom nemáme skúsenosti, neviem sa vyjadriť. Imunoglukan podávajte a nezabudnite od novembra do konca marca podávať vitamín d alebo peparát s rybím tukom, to je podpora imunity v zime§
  Liekom voľby, teda správnym liekom na angínu je penbene, tak ako ho užívate! Je nesprávne dávať iný liek. Streptokok, ktorý vyšiel z nosa je síce iný streptokok, ale ten určite nie je príčinou angíny, ten žije v nose mnohých detí a zväčša nerobí nositeľovi žiaden problém a je správne, že ho pani doktorka neliečila antibiotikami. Aj streptokok v nose býva zväčša citlivý na penbene, hlavne keď sa penbene užíva vo vyšej dávke. Vôbec sa tým netrápte.

Podobné otázky

 • Streptokok pyogenes

  , Autor:

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať môj ročný syn má tri dni horúčky, zrejme ho boli aj hrdielko. Je koronavirus takže doktorky len tak nezoberu. Bol v kontakte s neterkou ona mala streptokok pyogenes a mononukleózu. Môže byť že to dostal aj syn, ale volala som lekárke. Nezobrala ho ani stery. Na mononukleózu ževraj nič nezaberá keďže je to vírus že sám odzneje mi povedala lekárka ale čo ak má streptokoka. Veď mu nespravila ani stery aby sa to preukázalo. Nič nepredpisala. Je to správny postup. Teda kvôli koronaviruse ho nezobrali

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nie je to správny postup, hovorím to nerada ale je to fakt!!!!!!!!!
  Máme zmenený harmonogram práce ale deti vyšetrujeme tak ako vždy. Lekárka nemá prečo len tak nezobrať. Má robiť telemedicínu, spraviť správnu anamnézu, podľa vašich informácií treba vyšetriť streptokoka. Neviem teraz viac napísať, ale ak sa dieťa nemá dobre, treba znova zavolať do ambulancie a nie je dôvod dieťa nevyšetriť.
  Bežne robíme výter,streptokok sa dá vyšetriť aj v ambulancii ako crp. výsledok je cca o 15 minút! Podobne mononukleózu vieme vyšetriť, odbery robíme priebežne..............

 • Escherichia coli

  , Autor: radpp

  Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom dcérky 4.5r. Dcérka mala zápal horných A dolných dýchacích ciest. Brala Cefzil. Brala aj probiotika s 6hod.odstupom. Po liečbe sa začala sťažovať na svrbenie V okolí pošvy. Nastal kolotoč až som ju objednala K detskej gynekológ.zobrala ster. Vysledok je Escherichia coli A streptokok viridans. Podľa nej bežná flóra. To naozaj? Vôbec sa mi to nezdá A nepáči svrbenie pretrváva dieťa až plače. Mrle nemá tiež sme dali urobiť ster.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to naozaj bežná flóra, ale dieťamôže mať ťažkosti po antibiotickej liečbe.
  Odporúčam dlhodobo užívať, teda piť probiotiká, najmenej mesiac. Týždeň kúpeľ v repíku, prípadne po kúpeli aplikovať lokálne ophtalmoframykoin.

 • Streptokok

  , Autor: petrikaM

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadne liečby streptokoka. Moja dcéra bola chorá, mala soplíky, zvýšenú teplotu, zachrípnutá. Po 3 dňoch som s ňou išla k našej lekárke, ktorá jej zobrala stery z hrdla s tým, že výsledky majú byť o týždeň. Dovtedy sa dcéra vyliečila, keď som tam s ňou prišla pre výsledky, boli pozitívne, t. j. bol nám predpísaný ospen, ale hneď v ten deň lekárka urobila kontrolný ster. Dnes, po týždni užívania atb, som volala ohľadne výsledkov kontrolného steru, ktorý sa teda robil ešte pred začatím užívania atb. a tento vyšiel negatívne. Prosím, je takáto liečba v poriadku? Je vždy nevyhnutné liečiť pozitívny ster s atb, aj keď momentálne už nie sú žiadne príznaky nejakého ochorenia? Veľmi ma to trápi najmä kvôli tomu, že dcéra musela v lete užívať 3 týždne atb kvôli podozreniu na boreliózu, preto zakaždým, keď jej ich naberám do odmerky, mám z toho stiahnuté brucho. Dávam jej samozrejme probiotiká + ovocie/zeleninu. Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Podstatné je, že neviem o akého streptokoka sa jednalo. AK je to streptokus pneumoniae tak by som určite zdravé dieťa len kvôli tomuto nálezu neiečila antibiotikami. AK to bol streptokokus pyogenes je to na zváženie. Ak je dieťa zdravé, zväčša skontrolujem výter a riešim ĎALEJ POD2A OPAKOVAN0HO V7SLEDKU:

 • Vírusová angína?

  , Autor: Bee

  Dobrý deň pani doktorka. Chcem Vás poprosiť o radu. Naš 27 mes. syn začal zo štvrtka na piatok v noci horuckovat (dnes je nedeľa), v piatok sme boli u Dr, ten skonštatoval, že je tam mierne chytené hrdlo a pravdepodobne začínajúca angína. S CRP menej ako 8..tak ze skúsime bez ATB.. Štvrtkova noc, cely piatok, noc, sobota mal vysokú teplotu, okolo 39,5...striedali sme po 3.5 hod panadol capik s nurofen sirupom, teplota sa nám ale podarila zraziť len do výšky 39 st, niekedy ani to nie, tak sme dali zábal, tak asi o pol st sa to podarilo zraziť a do pol hodiny to stúpalo znovu...cize dve noci a dva dni mal takto vysokú teplotu, s tým, že už potom prestal aj jest, je vidno, že ho boli hrdielko, aj horúce ho ma.. Aj povie, že boli krk... Dnes nastala konečne zmena, že teplota klesla na cca 37.5, a po nurofene začala stúpať až po piatich hodinách na 38.0...asi pôjde zase hore.. ..co predtým bolo oveľa vyššie... Chcela by som sa teda opýtať na základe Vašich skúseností a odbornej znalosti, ak ide o vírusovu angínu, koľko dní môžu byť teploty a aké vysoké? Bo nás Dr tvrdil ze ak sa to dva tri dni nemeni, treba ATB, ale keďže je víkend, atb doma nemám... ak teploty klesnú po určitom čase, pravdepodobne atb nie sú nutné? Nemôže tam byt bakteriálna infekcia aj pri zníženej teplote? Netreba nejaký výter alebo znovu crp?? Už sa mi to totiž stalo, že po dvoch dňoch vysokých teplôt nám boli predpísané atb aj napriek tomu, že crp na začiatku bolo nizke. Veľmi ma zaujíma, či crp nemôže byť v začiatku ochorenia nízke a za jeden až dva dni prudko stúpať? Bojím sa ze keď aj teploty klesnú, aby tam nebol nejaký streptokok, bo známy tak mali a majú z toho teraz komplikácie :-( alebo naopak nedať atb pri horúčke a niečo zanedbať...trochu zdĺhave a početné otázky, ale budem Vám veľmi vďačná za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Angína býva oveľa častejšie vírusová než bakteriálna! Hlavne u detí v tomto veku. Tá virusové´á má aj ťažší priebeh, horúčky môžu trvať 5 až 7 dní, samozrejjme dieťa treba opakovane vyšetriť, niekedy je potrebné aj spraviť odbery na vlúčenie infekčnej mononukleózy, zistiť príčinu ochorenia. CRP je pomocný marker, vyšetrenie, niekedy ani pri vyššom antibiotika nedávam. Na druhej strane treba vedieť, že sa pomerne rýchlo mení, do 24 hodín od začiatku ochorenia nebýva vyššie ani pri bakteriálnej infekcii. Zvážte či podávate dostatočnú dávku liekov od teploty: paralen 15 mg na kilo a dávku a nurofen 7 mg na kilo a dávku.

 • re:angina

  , Autor: teada

  Dobry den pani doktorka,este by som chcela dodat k tej angine,dnes sme boli u nasej Dr a crp mal syn 7,takze vravela,nech este nedavame atb.lenze synkovi je stale zle,je slaby,unaveny,boli brusko ma teploty do 37,5 aj pokasliava,ma upchaty nos,opuch.oci a len by spal.bojim sa onho ale vraj mame len cakat ako sa to vyvinie,kedze ma nizke crp.tak ziadne lieky nedostal.mame prist este v piatok,zda sa mi to neskoro,nakolko to bude uz tyzden,co sa citi tak velmi zle.prosim,ak je to predsalen ta streptokokova angina,nebude mat nasledky ak sa zacne liecit az po tyzdni?Dr nam nic nepovedala,aj pozerala do hrdla,no mame vraj len cakat.poradte,dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ako som napísala, treba urobiť výter z hrdla, či tam ten streptokok je. Angína býva často aj , vlastne oveľa časejšie ako bakteriálna, vírusová. potommôže trvať dlhšie, nie je na to okrem kľudu na lôžku, vitamínov a liekov od teploty žiaden zásadný liek. Dieťa musí opakovane vidieť lekár a ak to trváviac ako týždeń, určite by som spravila laboratórne vyšetrenia.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: