Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • streptokok

    , Autor: viva1985

    Dobry den,
    chcela by som sa informovat nasledovne.: moj syn 3 roky zacal chodit do skolky. Zacalo to nadchou pre troma tyzdnami, bol mu robeny vyter z nosa. Od pani doktorky dostal hnede robene kvapky, po ktorych mu nadcha presla. Ked prisli vysledky vyteru, bol zisteny streptokok. Nakolko nadcha presla, dr. antibiotika nepredpisala. Chodili sme tyzden do skolky a syn zacal mat teploty 38,5. Skoncili sme na pohotovosti, nakolko plakal, ze ho boli hrdlo. diagnoza: angina. Doktorka na pohotovosti predpisala penbene kazdych 8 hodin 10 dni. Ked sme sli na kontrolu o 4 dni po pohotovosti k nasej pani doktorke, ta nebola nadsena s penbene, nakolko mu tam vysla citlivost, co samozrejme doktorka na pohovosti nemala odkial vediet. Nasa dr. ponechala ant , mame ich dobrat, lebo zmenit ich uz nemohla. A moja otazka znie: zaberu mu vlastne tieto ant. aj ked tam vysla citlivost? mozu vyhubit streptokoka aj napriek citlivosti? samozrejme o 3 tyzdne ideme na kontrolny vyter. Na imunitu davame imunoglukan. Je dobre davat aj par kvapiek oreganoveho oleja?Dakujem pekne

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    S oreganovým siupom nemáme skúsenosti, neviem sa vyjadriť. Imunoglukan podávajte a nezabudnite od novembra do konca marca podávať vitamín d alebo peparát s rybím tukom, to je podpora imunity v zime§
    Liekom voľby, teda správnym liekom na angínu je penbene, tak ako ho užívate! Je nesprávne dávať iný liek. Streptokok, ktorý vyšiel z nosa je síce iný streptokok, ale ten určite nie je príčinou angíny, ten žije v nose mnohých detí a zväčša nerobí nositeľovi žiaden problém a je správne, že ho pani doktorka neliečila antibiotikami. Aj streptokok v nose býva zväčša citlivý na penbene, hlavne keď sa penbene užíva vo vyšej dávke. Vôbec sa tým netrápte.