Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Zdvojená oblička

    , Autor: ada012

    Dobrý večer,
    Chcela by som sa opýtať.Mám 10 mesačného chlapčeka.Lekár nám oznámil že má zdvojenú obličku.A ja sa chcem spýtať čo to znamená?A či môže mať problémy aj keď vyrastie.Od narodenia až do štvrtého mesiaca mal koliky.Nemohli to byť obličkové koliky?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neboi to obličkové koliky, tie bývajú neskôr a súvisia skôr s ukladním obličkových kameňov a piesku.
    Zdvojená oblička je jednou z anomálií, nepravidelností, odchýlok obličiek, ktoré bývajú časté. Niekedy nerobí žiadne problémy svojmu nositeľovi, ba dokonca o tom ani nevie. V každom prípade v akokoľvek zmenenej obličke môže dôjsť k častejším iným ochoreniam, hlavné zápalovým. Preto odporúčam pravidlene kontrolovať moč a mať doma vždy dve skúmavky na moč. Ak by malo dieťa teplotu, prvé čo treba spraviť / okrem podania liekov na teplotu/ je odobrať moč a odniesť ho k vašej lekárke na vyšetrenie.