Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • riedka stolica uz 4 mesiace

    , Autor: mariana78

    Dobry den pani doktorka, syn 2 roky kojeny 18 mesiacov do septembra, inak velmi prospievajuci ma od konca novembra problemy s riedkou stolicou. Stlica z pociatku boli 3-5x za den riedka (ako blato, skor oranzovej/zltej farby) s nestravenymi kuskami, pri tom sa mu pridruzili choroby v polke decembra najskor slitvaka, po dalsich dvoch tyznoch kasel a spol, v stolica sa premenila na hlienovitu a smradlavu. Na zaciatku januara 1x hospitalizovany na infekcnom, diagnoza rotavirus, po dalsich dvoch tyznoch opat hospitalizovany s horuckami a opat riedkou stolicou, nic nebolo potvrdene ziadne parazity, virusy, ani bakteria vsetky vysledky v norme, nasledna navsteva u gastroenteorologa. Vsetky vysledky negativne a to celiakia, mliecny cukor, vsetky typy bielkovin aj mliecnych, vajce, mandarinky no skratka vsetko co sa da zistit z krvy . Tak isto dychove testy na laktozu bola negativna. Sme zufali, stolica je stale riedka a 3-5x za den. Dnes boli dokonca mokre prdy, stolica opat s hlienom s sirovim smradom. Dietatu inak chuti, aj napriek ziadnym alergiam nepodavam dietatu ani mliecne vyrobky, podavam cucoriedky, banany, jablka (hruska ho okamzite prezenie, tak isto aj hrozno), podavam starsie pecivo, ryzu, mrkvu, maso dusene. Probiatika 2-3x denne, rano Dophilus enfatin a poobede Enterinu. Toto uz tyzden a stale sa stav nezlepsuje. Dva dni som skusila velmi prisnu dietu mrkva, ryza a bezvajecne cestoviny, banan, a stare pecivo, len vtedy je stolica ako tak pevnejsia ale nie uplne. Co mame robit, ake vysetrenia by sme mali este podstupit? Alebo kde robime chybu? Gastroenteorolg hovori ze je zdravy, ale stolica tomu nenasvedcuje. Oducanie od plienok nie je mozne kedze pri kazdom tretom prde sa pokaka....Dakujem za kazdu radu!!!! s pozdravom Mariana Kollarova

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Podstatné je, či pri týchto opakovaných denných stoliciach, iste sú riedšie a obsahujú akoby nestrávené zbytky, dobre prospieva, teda priberá, rastie a vyvíja. sa. Ak áno, nieje potrebné zúfať. Aj keď boli parazity vo vyš. negat, nevylučujem ich, veľmi ťažko sa diagnostikujú a málo kto to vie. Okrem toh môže byť táto častá stolica následkom rotavirovej infekcie, je potrebné niekoľko týždňov až mesiacov držať bezmliečnu diétu. Teraz neriešte odúčanie odp plienok ale ani sa nebojte, že máte choré dieťa. Nie je to pravda. je potrebné sledovať stolicu ale aj hmotnosť a vášku.