Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • krv v stolici dojcata 2.

    APekny den pani doktorka. Radili ste mi ohladom hlienovitej krvi v stolici 4-mes. dcerky. Podla vysledkov nejde o nic vazne. Tiez sa priklanaju k alergii na kravske mlieko (KM) z mojej stravy. Zatial to nevedia potvrdit. Ale prikazali mi vynechat uplne vsetko z mlieka. Poprosim o radu:
    -ako sa da potvrdit ta alergia na KM? krvnymi testami?
    -ako poskodim dceru, ak napr. si natriem chlieb s maslom? nie naschval, ale niekedy sa stane, ze omylom zjem nieco co obsahuje mlieko a ani si to neuvedomim
    -do kedy nebudem moct pit mlieko? (samozrejme urobim vsetko preto, aby som dcerke neuskodila)
    -aku nahradu mlieka mozem pouzivat? sojove mlieko? sojove jogurty?
    -pijem caj pre kojace matky, velmi mi pomaha, pila som ho aj pri prvom synovi. No vcera som si precitala, ze obsahuje laktozu z mlieka. Mozem ho pit? Pijem ho od narodenia mojej dcery, cca liter za den
    Velmi pekne dakujem za radu a za odpovede.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Potvrdí sa hlavne tým, že keď vyradíte mlieko / všetko, aj v bábovke/ z vašej stravy, krv zo stolice dieťaťa zmizne
    Nepoškodíte ju, to je nesprávny výraz, len zase môže mať v stolici vlákienko krvi
    Ak sa potvrdí, že príčinou ťažkostí je mlieko vo vašej strave, najlepšie pokiaľ budete kojiť
    Sojové prípravky sú také isté alergény, odporúčam preparát kalcia v tabletách a plnohodnotnú stravu / mäso, zelenina, ovocie/
    Pite čaj z feniklu, anízu, majoránky a koprového semena, všetko dostanete v potravinách, koprové semeno ani nemusí byť, jednu čajovú lyžičku z každého, zalejete trištvrte litrom prevarenej vody, necháte vyluhovať a pijete štvrť litra vlažného po každom kojení. Laktóza je mliečny cukor, ten nevyvoláva alergiu