Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • slzne kanaliky

    Pani doktorka, chcem vas pekne poprosit o radu, nakolko po dnesnej navsteve ocnej ambulancie sa citim naozaj hrozne. Ide o to, ze dcere prerazali slzny kanalik ked mala asi mesiac, potom ked mala rok. Podotykam, ze zapal mala len po narodeni, potom to bolo uz len slzenie. Vlastne to oko ma obcas vlhke a obcas (raz za den) vyteka slzicka, ale je to zjavne nesymetricke v porovnani s lavym okom. Nakolko sa mi to nezdalo, sla som na ocne. Pani doktorka ma utesovala, ze je asi len prechladnuta, ale na jej velke prekvapenie, mala zrast na inom mieste, to mala rok. Teraz sme boli na kontrole, mala ma rok aj mesiac, nakolko sa mi zda, ze stav je rovnaky. Bola tam vsak ina pani doktorka a ta mi povedala, ze kanalik ma volny, ale kedze jej to slzi, tak je to nefunkcne a treba to operovat, a ze co s tym teraz... Skoro som odpadla, ja vobec nechapem preco zrazu operovat, co sa deje, kde nastala chyba? Co som zanedbala? To naozaj nie je ine riesenie ako operacia? Co sa pri takej operacii robi? Ostanu jej jazvy? Podotykam, ze sondaz aj prerazanie kanalika jej robili v ambulancii, bez anestezi, ona je zlate dieta, a vydrzala. Ma na to nejaky vplyv to, ze dieta skoro vobec neplace, lebo je proste uzasna, alebo je to skor na skodu, ze tie slzicky nejdu castejsie?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Môže sa jednať o zúženie kanálika ale jeho nepravidelný tvar, takže prichodý je ale nefunkčný. Liečenie patrí naozaj do rúk skúseného očného lekára, najllepšie detského. Uvedomte si, že ak tam nie je neprichodnosť, tak že to síce vyzerá hrozivo, ale ten priechod tam je a treba ho len upraviť. Určite žiaden lekár nebude niečo robiť tak, aby dieťatko trpelo.