Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Co môžem dat jest 10 mesačnej slecne

    , Autor: Lenik

    Dobrý deň, mám 10 mesačnú dcérku a chcela by som vedieť co všetko by už mohla jest. Teraz je zemiaky, mrkvu, teda tieto 2 druhý zeleniny jej pridávam skoro do každého obedneho jedla, teda to konzumuje denne a rada by som vedela ci to nevadí. Ďalej konzumuje tekvicu, cuketu, Kalerab, Karfiol, brokolicu, petržlen, zelenú fazuľku, špenat menej, lebo neviem ci je veľmi vhodný, ďalej z ovocia jablko, hruška, slivka, marhula, broskyňa ale vo forme výživy alebo uvarené, dala som jej Surové a hneď vracala. Uvarené ovsené vločky 1 polievkovú lyžicu uvarím vo vode a pridám do jedla, chcela by som sa spýtať ako často môžem dávať ovsené vločky, kaše väčšinou varené s vodou a to ryzovu, krupicovu, kukuricna jej nechuti, obilninova. Suchý rožok, chlieb psenicno razny. Mäso teľacie, králičie, kuracie, morčacie, biely jogurt, vaječný žĺtok, bezvajecne cestoviny, ryžu a to je tak všetko. Rada by som vedela, či už môžem pridať do jedla napríklad čajové Maslo, ryby ak áno tak aké. Dcéra pije umelé mlieko HA nutrilon a chodíme na gastro, tam nám kázala variť kaše z 3,5 čerstvého plnotučného mlieka a tiež ho vraj mam pridávať do varenia.Na toto by som rada poznala vás názor.Co z potravín jej ešte môžem dávať co doteraz nemá. Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    To som teda zvedavá kam chodíte na gastro!!!!!! Zásadne deťom do roka nepodávam žiadne mlieko z bežnej site potravín, do varenia až po roku v malom množstve, jkaše alebo puding z mlieka až po druhom roku života!!!!!! Mliečnu porciu do troch rokov vo forme umelého mlieka formuly. / nevypijú už veľa, maximálne dvakrát denne okolo 100-150 ml/, teda po roku. Ovsené vločky môžete dať aj každý deň ale nie je to potrebné. Ja do roka nedávam žiadne rohlíky ani chlieb, obsahuje soľ a deti do roka majú mať úplne neslanú stravu!!!! Preto nepodávam ani bez vaječné cestoviny z obchodu. V tomto veku môže dieťa celé vajce, ktoré môžete dať vo forme doma pripravených haluštičiek do mäsosozeleninového príkrmu / z hladkej múky, alebo krupice, celého vajca a pár kvapiek oleja spravíte cestíčko a uvaríte tiež v neslanej vode a podávate s mäsom a zeleninkou ako taký perkelt/. Malo až po roku, nie je potrebné tuku je dosť v mlieku. Ryby u nás odporúčam podávať až po roku.