Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,724 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Prikrmovanie

  , Autor:

  Dobry den, mam doma 3,5 mesacne babatko, je plne dojcene, teraz ma 8 kil. Lekarka mi povedala, ze priblizne od 4 az 4,5 mesiaca ho mam zacat prikrmovat (najprv zelenina, zemiaky atd). Pytala som sa, ci to nie je skoro a nemam cakat do pol roka, povedala, ze to su zastarale informacie a mam zacat skor. Napriek tomu vsetky relevantne organizacie vratane WHO odporucaju 6 mesiacov vyhradneho dojcenia. Viete mi povedat, ci sa v poslednej dobe tieto odporucania zmenili? Babatko je inak uplne zdrave, narodene mierne po termine, prirodzene. Akurat je dost velky. Velmi pekne dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Sú na to trocha rozdielne názory medzi imunológmi/ od štvrtého mesiaca dať bezmliečnu stravu, kvôli využitiu imunologického okna, to je však až do siednmeho mesiaca/ a gastroenterológmi, tí odporúčajú výhradné kojenie do pol roka. Ja to robím tak, že po piatom mesiaci poučím rodičov a bezmliečnej strave/ zelnina, múäso, ovocie až po šiestom mesiaci a obilnina/ a postupne od piateho mesiaca začíname, Nie je problém začať aj po šiestom mesiaci, ale za ten prvý mesiac musí dostať všetky základné živiny: mäso, zeleninu, ovocie, lepok, teda obilninu a aj bielkovinu kravského mlieka vo forme, umelého mlieka alebo kaše s umelým mliekom. Dá sa to od toho šiesteho mesiaca stihnúť. Dôležité je, že v tom čase ak je ešte dieťa kojené, funguje ochranná činnosť materského mlieka na črevnej sliznice, ktorá pomáha tomu, aby dieťa akceptovalo nové druhy stravy.

Podobné otázky

 • prikrmovanie deti narodených v 35 tt

  , Autor: 88zuzana2

  Dobrý deň, mám dvojčatá narodené v 35. tt+3. Môžem ich prikrmovať ako donosené deti alebo mám ísť podľa korigovaného veku. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Aj deti narodené predčasne sa očkujú aj prikrmujú podľa gestačného veku, teda začíname najskôr po ukončenom štvrtom mesiaci a najneskôr začíname po ukončenom šiestom mesiaci.

 • prikrmovanie

  , Autor: olivia

  Dobry den,moja dcera bude mat 1.2.2016 ukonceny 5.mesiac,zatial je plne dojcena,pred 2 tyzdnami sme boli u pani doktorky a ta nam povedala,aby sme uz zacali prikrmovat.Ja som chcela pockat na ukonceny 6.mesiac,zatial som jej este nic nedala,ale ona sa natahuje ruckami za jedlom,ked my jeme alebo pijeme.Mozem jej uz zacat davat po troske alebo mam este pockat.Pribera pekne,ked sa narodila mala 3600g a pred dvomi tyzdnami mala 6200g.Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Po piatom mesiaci je už vhodný čas na zavádzanie bezmliečnych príkrmov. Treba zavádzať postupne od mäsovozeleninového príkrmu, lepku / obilnina/ neskôr / po šiestom mesiaci/ ovocie a nakoniec ešte do ukončeného siedmeho mesiaca aj mliečnu kašu z umelého mlieka.

 • Prikrmovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani doktorka,

  môj syn mal minulý pondelok 6 mesiacov, kojím ho stále a prvé príkrmy som začala dávať asi pred tromi týždňami. Ale to len pár lyžičiek rozmixovaného zemiaku, mrkvy. Teraz už spapá cca 10 - 15 lyžičiek je to veľa alebo málo? Zeleninku papá cez obed. Môžem mu už zaradiť do stravy aj mäsko, alebo mám ešte počkať. Chcela by som vyskúšať mu ponúknuť aj nejaku kašu na večer, ale neviem aká by bola najvhodnejšia. Ovocie som mu ešte tiež nedávala. Synček je dosť veľký, váži okolo 9 kg. Pôjdeme na pár dni na dovolenku, vtedy mu ponúknem kupované príkrmy.
  Ďakujem Vám za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Kupované príkrmy sú vhodné práve hlavne pri cestovaní, na dovolenku, v dňoch, kedy ieje možné zabezpečiť varenie na čas pre dieťatko.
  V tomto veku môže samozrejme už aj mäso/ kuracie, morčacie, teľacie, králiečie/ ja ho dokonca zaraďujem u zdravých detí hneď od začiatku. Denne má dostať cca 30 až 50 gramov až do roka. Nevynecháva sa ani po zaradení žĺtka / odporúčam od ôsmeho mesiaca/. Do konca siedmeho mesiaca by mal dostať aj ovocie / len to, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu, spočiatku dusené, neskôr aj surové alebo tiež hotové od rôznych firiem/. Mal by už dostať aj lepok vo forme závarky do obedného mäsosozelninového príkrmu / detská krupica mierne napučaná v malom množstve vody a priliata na konci varenia do mäsosozeleninového príkrmu, kde sa cca 5 minút varí/ alebo po šiestom mesiaci instatntná bezmliečna kaša / babylove, nestlé/ zamiešaná do hotového príkrmu / alebo aj ovocia/. Ešte do konca siedmeho mesiaca treba podať aj umelé mlieko, tiež vo forme večernej kaše. Do urobeného mlieka/ formuly/ zamiešame bezmliečnu kašu alebo do formuly uvaríme krupicu. Množstvo jedla si dieťa určí samo. Po každom novom jedle čakáme cca 4 až 7 dní ako dieťa na novú potravinu zareaguje. Od deviateho mesiaca môžeme podávať jogurty od desiateho červenú, lúpanú šošovicu. Striedame rôzne druhy zeleniny a závarku z bezvaječnej cestoviny / existuje aj detská/ alebo ryže.

 • Prikrmovanie

  , Autor: ivi31

  Dobrý deň pani doktorka,
  moja otázka sa týka prikrmovania. Mám 8 mesačného syna, ktorý odmieta papať príkrmy. Začala som ho prikrmovať keď mal 6 a pol mesiaca a vtedy zjedol pár lyžičiek. Posledný mesiac však nechce nič- zeleninu, mäso, ovocie. Takže ho vlastne stále len dojčím (cez deň cca 6 x a v noci 1x) . Inak priberá krásne má 12 kg a 76 cm ( jeho pôrodná hmotnosť bola 4 500 g a 54 cm). Čo mám teda robiť? Ponúkať príkrmy ďalej aj keď z nich nič nespapá? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to ťažké, ale on už naozaj potrebuje bezmliečnu stravu. Ja by som mu dopoludnia ponúkla ovocie, aj pyré komerčne vyrábané alebo šťavu od hipp, cca 50 ml. Na obed hoc len pár lyžičiek ale vždy by som príkrm ponúkla, mlieko , teda kojenie ponúknite až o cca 20 minút neskôr. Odpoludnia kojenie, večer pred kúpaním obilninovú kašu z umelého mlieka a až po kúpaní kojenie. Viem, že je to ťažké, ale treba to po lyžičkách pomaly skúšať. Inak začali ste troška neskôr, naozaj treba začať najneskôr po dovŕšení šiesteho mesiaca.

 • Obnovenie dojčenia

  , Autor: annab

  Dobrý deň pani doktorka, mám 8 týždňovú dcérku, prvé 3 týždne bola plne kojená,ale priberala málo. Bolo nám odporučené prikrmovanie UM. Keďže som mala na bradavkách trhlinky, regenerácia trvala vyše týždňa (mlieko som si odstriekavala iba ručne), keď som si ju opäť priložila, mlieko sa už netvorilo, tak sme pokračovali v UM. Už je to 5 týž. čo papá iba UM. Veľmi by som sa chcela vrátiť k dojčeniu. Je to možné aj po takejto dlhej dobe? Dcérka je schopná aj po 5 týždňoch prisať sa na prsník. Pomohli by senovka grécka, benedikt lekársky, dompridon?ďakujem za odpveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak budete dieťatko prikladať často, pri každom papaní ho najprv priložíte, necháte sať a olizovať prsník najmenej 10 až 15 minút z každej strany, tak je možnosť obnovenia laktácie, spočiatku by ste samozrejme museli aj prikrmovať, ale vždy najskôr dieťa priložiť, potom dať umelé mlieko, prikladanie nikdy nevynechávať!!!!!!!!!!Ak dieťa nie je priložené, a dá sa mu len porcia umelého mlieka organizmus nemá signál, že mlieko má tvoriť. Urobili ste chybu, že ste si bradavky hojili bez prikladania dieťatka. Dieťatko má v pusinke látku lysosym a tá by hojenie bradaviek pri ich olizovaní dieťatkom veľmi pomohla. Odporúčam po každom kojení piť vlaťný čaj z anízu, majoránky a feinikla, ak dostanete aj koprové semeno. Z každého jednu čajovú lyžičku, zaliať trištvrte litrom prevarenej vody. V žiadnom prípade neodporúčam liek domperidon: liek má svoju jasnú indikáciu a možné nežiadúce účinky, ktoré dokonca môžu byť nezvratne, ireverzibilné. určite to nie je liek určený na obnovenie ani podporu laktácie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: