Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Prikrmovanie

    , Autor: Tutka

    Dobry den, mam doma 3,5 mesacne babatko, je plne dojcene, teraz ma 8 kil. Lekarka mi povedala, ze priblizne od 4 az 4,5 mesiaca ho mam zacat prikrmovat (najprv zelenina, zemiaky atd). Pytala som sa, ci to nie je skoro a nemam cakat do pol roka, povedala, ze to su zastarale informacie a mam zacat skor. Napriek tomu vsetky relevantne organizacie vratane WHO odporucaju 6 mesiacov vyhradneho dojcenia. Viete mi povedat, ci sa v poslednej dobe tieto odporucania zmenili? Babatko je inak uplne zdrave, narodene mierne po termine, prirodzene. Akurat je dost velky. Velmi pekne dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Sú na to trocha rozdielne názory medzi imunológmi/ od štvrtého mesiaca dať bezmliečnu stravu, kvôli využitiu imunologického okna, to je však až do siednmeho mesiaca/ a gastroenterológmi, tí odporúčajú výhradné kojenie do pol roka. Ja to robím tak, že po piatom mesiaci poučím rodičov a bezmliečnej strave/ zelnina, múäso, ovocie až po šiestom mesiaci a obilnina/ a postupne od piateho mesiaca začíname, Nie je problém začať aj po šiestom mesiaci, ale za ten prvý mesiac musí dostať všetky základné živiny: mäso, zeleninu, ovocie, lepok, teda obilninu a aj bielkovinu kravského mlieka vo forme, umelého mlieka alebo kaše s umelým mliekom. Dá sa to od toho šiesteho mesiaca stihnúť. Dôležité je, že v tom čase ak je ešte dieťa kojené, funguje ochranná činnosť materského mlieka na črevnej sliznice, ktorá pomáha tomu, aby dieťa akceptovalo nové druhy stravy.