Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,317 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Zubky a umele mlieko

  , Autor: mireille

  Dobry den, pani doktorka,
  chcem sa opytat ci je pravda, ze umele mliecko viacej kazi zubky ako kravske. Nasa 17 mesacna dcerka nevie vecer inak zaspat iba s flasou mliecka, doslova sa ududka, zrejme este pozostatok z dojcenia, hodi sa do perin a bum, okamzite zaspi. Zubky umyvame predtym ako sa ideme sprchovat, ale po tom mliecku uz nie, vzhladom na to, ze nie je kedy. Okrem toho, ked ma sem- tam horsiu noc, ze sa zobudi a nevie aj hodinu zaspat, dame mliecko a hned zaspi. Ked sme to skusili s vodou, bola o hodinu znovu hore. Chcem sa opytat ci je to naozaj problem. Davame mliecko babylove. Dakujem vopred za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  dieťa v tomto veku má piť mliečnu pociu vo forme umelého mlieka, formuly, tak ako to správne robíte. Samozejme, že dieťa by malo ísť spinkať s umytými zúbkami a už nič nekonzumovať. Je to ideálny stav, v omto veku je naozaj ťažké ho dodržať. Takže pre upokojenie dieťaťa často volíme tento postup.Mal by byť dočasný a postupne sa naučí spinkať až po mlieku a umytí zúbkov. Rôzne malé i väčšie prehreky vo výchove robíme občs všetci.
  Samozrejme, že kravské mlieko by malo presne ten istý nekgatívny vplyv na zuby, určite nie menší ako formula, ktorá je pre dieťa v tomto veku oveľa vhodnejšia ako kravské mlieko z potravín.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: