Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,205 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Baktérie a otváranie v tehotenstve

  , Autor: MirkaP

  Dobrý deň,
  Aktuálne som v 26 týždni tehotenstva, už mesiac otvorená na 3cm s funelingom krčka. V pôvodných steroch mi zistili streptokoka, ktorého vyliečili antibiotikami. Nález je po mesiaci nezmenený (stále 3cm). Opakovane mi však v steroch vychádza baktéria enterococcus faecalis, ktorú liečili macmirorom a potom ampicilinom no neúspešne. Nemám však žiadne ťažkosti v súvislosti s touto baktériou. Zaujímalo by ma, či môže táto baktéria spôsobovať ďalšie otváranie a zhoršovanie nálezu. Ďakujem veľmi pekne. Pekný deň prajem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, enterococcus je baktérie bežne sa vyskytujúca sa v čreve a do pošvy sa dostane najčastejšie zanesením pri styku, toalete alebo nesprávnej hygiene. Ak ste otvorená na 3 cm, o funnelingu, teda vnútornom otváraní sa nedá hovoriť, keďže ste už podľa opisu otvorená. Neviem sa Vám však takto bližšie objektívne vyjadriť. Príčin predčasného otvárania sa v takomto pomerne nízkom týždni tehotenstva môže byť viacero. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, nálezy, ani výsledky všetkých vyšetrení, či okolnosti, preto sa Vám takto, iba na základe nálezu neviem bližšie objektívne vyjadriť. Najvhodnejšie je sa pýtať vyšetrujúcich lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie bližšie vyjadriť.