Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,938 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Skrátený krčok

  , Autor: Lienocka2405

  Dobrý deň pán doktor. Chcem sa spýtať či je možné keď dvaja rôzny lekári robia cervikometriu na dvoch odlišných sonách. Či môže byt rozdiel v meraní? Minulý týždeň mi doktorka namerala krčok 3,9 cm plus funneling v tvare V. Poslala ma na rizikovú ambulanciu+ nasadila liečbu magnezium, kludovy režim a progestenalle 2 tabletky denne do posvy. Dnes po 6 dňoch liečby mi iná doktorka na inom sone namerala krčok 3.1 cm bez funnelingu. Nejde mi do hlavy že by sa mi skrátil až o toľko v priebehu 6 dní. Nakoľko v 11 týždni mi doktorka robila cervikometriu tá bola 5 cm, a bez opatrení a ležania a liekov sa mi skrátil na 3.9 cm za 11 týždňov. Čo mi namerala prvá a tá istá lekárka. A že by sa mi skrátil o skoro 1 cm za 6 dní a nevidela ani funneling sa mi nezdá. O týždeň mám kontrolu a až sa mi zase skrátil krčok tak sa bude zvažovať serkláž nakoľko som ešte len 22+1 TG.

  Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri meraní DCK a realizácie cervikometrie je veľmi dôležité rozlišovať, čo je krčok maternice a čo už rozvíjajúci sa dolný segment maternice, čo niekedy môže byť aj falošne merané ako krčok maternice. Samozrejme, vplyv na hodnotenie nálezu má aj kvalita USG prístroja. Nález DCK 31 mm bez funnelingu v 23. týždni tehotenstva nie je indikáciou na cerclage. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

Podobné otázky

 • Tehotenstvo

  , Autor: Kayka

  Dobrý deň... Chcela by som sa opýtať som 35tt a mam skrátený krčok na 3,50cm a chcela by som sa opýtať či môžeme praktizovať sex ešte alebo už račej čo sa týka bezpečnosti nie. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak je dĺžka krčka vyšetrená USG 35 mm, jedná sa v tomto týždni o normálny nález. Ak Vám nebol zakázaný pohlavný styk, môžete ho praktizovať bez obáv.

 • Skrátený krčok v 34tt

  , Autor: 123Mia123

  Dobrý deň pán doktor,

  Som v 34t a lekár mi na poradni pred 2 dňami nameral pri cervikometrii dĺžku krčka 24mm bez funnelingu.

  Zvýšil mi dávku Mg 2x1 magnosolv 1x1 magnerot + utrogestan 1x 200mg vag. večer.
  Odporučil mi kludovy režim a zakázal prechádzky.

  Chcela by som sa vás opýtať čo v takom prípade znamená kludovy režim ak sa chcem vyhnúť hospitalizácii? Snažím sa väčšinu dňa ležať a robiť len nevyhnutné veci - wc,sprcha,varenie... Nakoľko mám aj hydronefrozu dosť mám obmedzené polohy v ľahu keďže neprichádza do úvahy ležať na pravom boku preto by som nechcela skončiť v nemocnici v polohe ,,dole hlavou". Kontrolu mám o týždeň.

  Ďakujem, prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak budete pokračovať v opisovanom kľudovom režime a v nasadenej liečbe, je veľká pravdepodobnosť, že v nemocnici neskončíte. Nález na krčku nie je katastrofálny, nepoznám však žiadne bližšie informácie, výsledky vyšetrení ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní obvodného gynekológa a v prípade zmeny alebo zhoršenia zdravotného stavu, či nejasností ho kontaktujte.

 • Skrátený krčok - doplňujúca otazka

  , Autor: GabiKrki

  Dobrý deň pán doktor, ďakujem za odpoved na skrátený krčok v 30tt. Chcem sa ale ešte opýtať, krčok mám skrátený na 3,1 cm, cervikalne skóre mám 5, v tom šoku u lekára som asi prepocula alebo som nevnímala, ale fakt teraz neviem či sa aj otváram alebo nie. No zaujíma má, či je možné, že aj v kľudovom režime keď sa pretacam na posteli na strany, tak ako sa zapriem nohami o postel, cítim tlak/bolesť v tom krčku. Nechcem zbytočne robiť paniku, ale nechcem ani ignorovať takéto veci. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemôžete iba nehybne ležať na posteli. Mierne pichavé bolesti alebo tlaky počas otáčania môžu byť prítomné. Je potrebné si to odsledovať. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach sa nebojte kontaktovať Vášho obvodného gynekológa.

 • Skrátený kŕčok

  , Autor: Lenka1994

  Dobrý deň, som 16tt6den a včera som bola prepustená z nemocnice, kde som bola hospitalizovaná kvôli silným menštruačným bolestiam a bolestiam v krížoch a podľa lekárov skracujúcemu sa kŕčku. V stredu 7.12. mi moja gynekologička namerala kŕčok ultrazvukom 3.5cm a pri prepúšťaní primár 2.5cm palpačne. Kŕčok je tuhý a uzavretý mám nasadenú liečbu 200mg prostenalle ráno a večer plus magnézium a kľudový režim. V prvom tehotenstve som mala rovnaké ťažkosti ale až od 28tt myslíte, že mi hrozí potrat alebo predčasný pôrod s takýmto nálezom? Plus v odporúčaní od primára mám uvedené: emisia čo to znamená?
  Lekári sa vyjadrili, že sa mám hlavne šetriť asi ma nechceli strašiť ale ja by som rada vedieť na čom som, keďže mám doma ešte 14mesačného syna tak sa úplne oddychovať nedá. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu máte nález na krčku primeraný, nemusíte sa obávať. Určite odporúčam neporovnávať tehotenstvá. Emisia v tomto zmysle znamená prepustenie z nemocnice. Dodržujte kľudový režim a pokračujte v nasadenej liečbe podľa odporúčaní lekárov. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Skrátený krčok

  , Autor: GabiKrki

  Dobrý deň pán doktor, dnes som bola na poradni, som v 30 týždni a keďže som už dlhšie mala tlaky a bolesti zospodu, hneď som to komunikovala lekárovi. Ten mi zistil že mám skrátený krčok na 3,09 cm. Okamžite mi nariadil kľúčový režim, týždeň mám ležať s vyložených nohami doma, potom kontrola, inak hospitalizácia. Chcem sa ale opýtať, predpísal mi liek Utrogestan, ktorý mám užívať perorálne. V letáku sa ale píše, že zeny v 2-3 trimestri by tento liek absolútne nemali užívať peroralne. Tak som teraz zmätená. Je to v poriadku prosím vás? Ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, dĺžka krčka 31 mm nie je v 30. týždni tehotenstva žiadna katastrofa. Ak nie je prítomný funneling, teda vnútorné otváranie, nemáte pravidelné tvrdnutie podbruška, ležať s vyloženými nohami nemusíte, je to už obsolentná (zastaralá) metóda. Kľudový režim dodržiavajte podľa odporúčania. Nepoznám však žiadne bližšie informácie ani výsledky vyšetrení, či USG, preto sa Vám neviem takto bližšie objektívne vyjadriť. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.