Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,737 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Tehotenstvo

  , Autor: Lianaa

  Dobry deň,
  Chcem sa opytat mala som nechránený styk cca 3 dni pred menštruáciou.
  Bola som totiž aj po chrípke cize kašeľ a mierne teploty.
  Je možné aj za takýchto okolnosti možné tehotenstvo?
  Je potrebne vykonať test ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, za predpokladu nechráneného pohlavného styku sa tehotenstvo nedá vylúčiť. Tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie.

Podobné otázky

 • Fraxiparin

  , Autor: Natata4444

  Dobrý deň, som v 15 tt a musím si pichať Fraxiparine. Trošku ma desí to, že si to musím pichať do spodnej časti bruška. Kožnú riasu si spraviť veľmi nedokážem pretože pokožka ma brušku je napnutá. Prosím vás, injekcia prechádza len do tukového tkaniva? Neviem zavádzaním v žiadnom prípade ublížiť plodu? Prípadne je počas tehotenstva lepšie zvoliť iné miesto na tele na aplikáciu? Ďakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať. V prvom trimestri môžete úplne bez obáv aplikovať nizkomolekularny heparín. Injekcia sa pichá iba do podkožia, do hlbších vrstiev brušnej steny nedosahuje. V žiadnom prípade nemá vplyv na tehotenstvo, ani na samotný plod. Vo vyššom týždni tehotenstva je štandardným miestom aplikácie stehno, či rameno.

 • Magnézium

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň prepustili na z nemocnice s tým že mi ponechali vysoké dávky magnézia aj osem tabliet denne magnesii lactas galvex. Lenže včera a predvčerom som dostala úporne hnačky a magnézium som nedala chcem sa spýtať či môže ublížiť to že zrazu tak z vysokých dávok z nemocnice som zrazu nemala ani jedno žiaľ aj keď užijem tak vyjde to von. Ja len či to nemôže ublížiť bábätku že pred tým som mala vysoké dávky a zrazu nič. Je dôvod na obavy mám aj tak užiť magnézium ? Nasadila som si hylak a čakám kým to prejde.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, nemusíte sa obávať, nemá to na plod, ani na tehotenstvo žiaden negatívny vplyv. Príčin hnačiek môže byť viacero. Nemusia súvisieť s užívaním magnézia. Ak však hnačky pretrvávajú, magnézium sa nestihne vstrebať, preto je myslím si zbytočné ho dnes, či zajtra užívať. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní tráviacich ťažkostí navštívte Vášho obvodného lekára.

 • Nízke CRL

  , Autor: Katka1986

  Ďakujem za predchádzujúcu odpoveď.
  Nemože byť nízke CRL sposobené tým, že plod odumrel?
  Dá sa na ultrazvuku jasne ifentifikovať akcia srdiečka?
  Pozn. Vklad 5-dňového embrya 2.4.2024.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, samozrejme, na USG sa jasne identifikuje akcia srdca. Zárodok však musí vyrásť, aby bolo akciu srdca vidieť. Zárodok každým dňom rastie, takže pre jednoznačné posúdenie kvality tehotenstva je potrebné realizovať kontrolné USG s odstupom napríklad týždňa a podľa toho sa dá konštatovať, či tehotenstvo prosperuje alebo nie a došlo k odumretiu zárodku. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Nízke CRL

  , Autor: Katka1986

  Dobrý deň, dnes som bola na poradni a lekár mi stanovil crl 52 mm. Som po Ivf, vklad 5-dňového embrya som absolvovala 2.4.2024. Podĺa info z CARby som mala byť dnes 12+4.
  Je prosím stanovenie 12+4 správne?
  Ak áno, podľa tabuliek by mal mať plod velmkosť 62 mm.
  Bojím sa toho veľkého rozdielu vo veľkosti. Je prosím takýto rozdiel co veľkosti v poriadku alebo to značí problém?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, stretol som sa už pár krát s tým, že bola rozdielna datácia tehotenstva podľa embryotransferu, kde sa presne poznajú okolnosti a datácia by mala byť najpresnejšia, a USG datáciou tehotenstva. Rozdiel bol iba párdňový. Neviem si to však vysvetliť ani ja. Nemusí to značiť žiaden problém. V prípadoch, s ktorými som sa stretol ja sa narodili úplne zdravé deti. Rozdielna datácia pár dní nemá vplyv na vývoj, ani na samotné tehotenstvo. Je to však paradox.

 • Progestenalle 200 mg a probiotiká odpoved na predoslu

  , Autor: Adusl

  Na kvasinky som bola preliecena pred vkladanim progestenalle. Dávala som si 6 dní clotrimazol AL 200 . Probiotiká som si chcela dávať preventívne keď že aj prvé tehotenstvo som mávala kvasinky bezpriznakovo len z výteru vždy vyšli masívne . Môžem teda vkladať preventívne popri progestenalle?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, môžete. Najvhodnejšie bude aplikovať probiotiká na obed, medzi dávkami progesterónu.