Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
21,452 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • Anembryomola, postup lekara

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať, či môj lekár postupoval správne. Dňa 30.3 mi potvrdil tehotenstvo, pričom som mu hneď uviedla, že mám bledo-hnedé špinenie (bez krvi), ktoré vôbec neriešil, neurobil mi žiadny ster ani nedal lieky. O približne dva týždne na kontrole plod narástol, ale bol menší ako by mal. Keďže moje špinenie pokračovalo upozornila som na to lekára, ktorý sterom zistil, že mám mykozu. Nasadil mi duphaston a lieky na liečenie mykozi. O tri týždne mi žiaľ diagnostikoval anembryomolu, nakoľko plod už vôbec nebol a gestacny vacok bol opäť prázdny a poslal ma na kyret. Chcem sa spýtať, či to ze mykoza nebola liečenia od začiatku mohlo mať taktiež negatívny dopad na vývoj plodu? Po kyrete som bola o dva týždne na kontrolu, avšak vôbec ma neskontroloval, iba sa spýtal ako sa cítim. Nemal by mi lekár vykonať vnútorné sono po kyrete na potvrdenie, že som vyčistena dobre? A posledne otázky, za aký čas sa môžme opäť snažiť o bábätko? Je pravda, že po potrate je väčšia šanca na otehotnenie?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, ak sa jednalo o anembryomollu, bolo to patologické tehotenstvo od začiatku. Lekár Vám zo začiatku mohol merať iba veľkosť gestačného vaku, ktorý už vykazoval známky patológie. Mykóza nemá vplyv na vznik anembryomolly. Čo sa týka kontroly, na našej klinike kontrolujeme pacientky po zákroku na USG najmenej 14 dní po výkone. Ak nemáte žiadne ťažkosti, je predpoklad, že je všetko v poriadku. Je pravda, že po potrate v I. trimestri zvykne byť ďalšie tehotenstvo úspešné, nie je to však železným pravidlom. Odporúčam vyčkať aspoň 2 - 3 menštruačné cykly, aby sa maternica dala do poriadku a následne sa môžete začať snažiť. Rovnako tak odporúčam užívanie kyseliny listovej, kľudne aj 2 mesiace pred plánovaným otehotnením.