Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,788 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • HPV

  , Autor: Dobka

  Dobrý deň, bol mi zistení HPV 16 a 18 a ASCUS začala som brat delfagyn a corvin na imunitu, myslite že môžem mať o 6 mesiacov HPV negatívne? Veľmi sa bojím..Kontrolu mám o 6 mesiacov, priateľ sa bol dať otestovať, on má HPV negatívne. Chcem sa opýtať ako môžeme riešiť pohlavný styk? Aby som ho nenakazila keď je negatívny a aby sme si to navzájom neprenášali. Ďakujem za info.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak máte cytologický nález ASCUS a pozitivitu vysokorizikových HPV (HR HPV) vírusov, je vhodné porozmýšľať o kolposkopickom vyšetrení. Potrebné je kontrolné cytologické vyšetrenie o 4 až 6 mesiacov podľa odporúčaní. Podľa výsledkov sa určí ďalší postup v zmysle sledovania, prípadne pri zhoršení výsledkov bude vhodné uvažovať aj o realizácii konizácie a kyretáže. Nález sa môže samozrejme aj zlepšiť. Čo sa týka samotnej infekcie, HPV je vírus, takže infekcia môže vymiznúť, môže však aj pretrvávať. Je to napríklad ako s chrípkou. Infekcia príde, pretrváva a vymizne. Ide o to, či spôsobí nejaké následky, čo sú v prípade HR HPV najmä bunkové zmeny na krčku maternice. Ak má organizmus dobrú imunitu, s infekciou si poradí. Preto nie každý človek dostane, aj počas tej najväčšej chrípkovej sezóny, chrípku. Tak isto je to aj s HOV infekciou. Partner nemusí mať HPV infekciu. Určite odporúčam očkovanie proti HPV. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • HPV vírus

  , Autor: Moa762

  Dobrý deň,

  Pred nedávnom mi zistili HPV vírus, na základe toho že som spozorovala malé bradavičky v oblasti veľkých pyskov. Problém som začala riešiť s kožnou prostredníctvom tekutého dusíka, ale chcela by som sa spýtať, že ak sa mi objavili aj bližšie pri vaginálnom otvore, či treba navštíviť gynekológa alebo upovedomiť kožnú a riešiť to ako aj ostatné bradavičky. Taktiež by som sa chcela spýtať, že ak ich má aj môj partner na žaludi, akého špecialistu by mal navštíviť či urologa alebo taktiež kožného lekára. Za odpoved vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, je vhodné navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám vie realizovať výter z krčka na HPV typizáciu, kde sa potvrdí alebo vylúči kontakt s typmi HPV vírusu, ktoré môžu mať vplyv na bunkové zmeny krčka maternice. Čo sa týka partnera, je tiež vhodné realizovať stery na HPV cestou urológa.

 • Zvýšená cytológia

  , Autor: NikaDurdy

  Dobrý deň prajem,

  Po poslednej preventívnej prehliadke mi zo vzorky z krčka maternice našli zvýšenú cytologiu. Doktorka mi povedala, že nastal malý rast buniek. HPV je negatívne, ďalšia cytológia o pól roka.
  Nemám sa síce báť, ale je možné, že by sa do pól roka začal rýchlejší rast buniek? Znamená to automaticky onkologické ochorenie alebo sa to nejako chirurgicky odstraňuje. Neviem si to vôbec predstaviť. A úprimne predsa len mám obavy.
  Viem, že nemáte moje výsledky, ale rada by som si prečítala aj Váš pohľad na danú vec. A či môžem nejako zabrániť tomu, aby sa to zhoršilo.

  Ďakujem za odpoved a prajem pekný deň

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, predpokladám, že pod pojmom “zvýšená cytológia” ste mysleli zhoršenú onkocytológiu oproti poslednému výsledku. Nepoznám však žiadne konkrétne výsledky vyšetrení, nálezy, informácie ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak ste HPV negatívna a máte výsledok ASCUS, či LSIL, je potrebné skontrolovať ster o 4 až 6 mesiacov a poďľa toho ďalej postupovať. Zatiaľ si môžete realizovať vaginálnu kúru RegreSILom, či DeflaGynom. Ja sa Vám skutočne takto neviem bližšie vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nález ASC-H (Atypical Squamous Cells - cannot exclude HSIL) predstavuje zmeny na bunkách krčka maternice, ale stále ešte nie je podozrenie z cytologického náteru na predrakovinový stav, čiže nejedná sa ešte o prekanzerózu. V prípade, že ste HR HPV (High Risk HPV - vysokorizikové typy ľudského papilomavírusu) pozitívna, je vyššie riziko malígnej transformácie v budúcnosti, nie však nevyhnutne a s istotou. Je nevyhnutné realizovať expertné kolposkopické vyšetrenie, ktoré máte plánované, a podľa jeho záverov sa určí ďalší postup. V prípade negatívneho kolposkopického vyšetrenia je určite nutné realizovať kontrolné cytologické vyšetrenie o 4 - 6 mesiacov. V prípade pozitívneho nálezu v zmysle HSIL je nutné následne realizovať konizáciu. Taktiež odporúčam očkovanie proti HPV, aj keď už ste pozitívna proti dvom najrizikovejším typom HPV 16 a 18, ešte stále Vás očkovanie môže chrániť proti ďalším siedmim typom. Doplnil by som ešte vyšetrenie markerov Ki67 a p16. Ureaplazma bunkové zmeny krčka maternice nespôsobuje, častokrát je normálnou súčasťou pošvovej mikroflóry. Vinníkom je pravdepodobne spomínaný HPV vírus. Realizujte vyšetrenia podľa odporúčaní, vyčkajte na výsledky vyšetrení a postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie vyjadriť, nakoľko poznajú všetky výsledky vyšetrení a informácie.

 • LBC cytológia po konizácii

  , Autor: Mravce

  Krásne ďakujem za Vašu odpoveď na moju predošlú otázku.
  Prosím Vás, nieje ten výsledok cytológie Lsil nejako moc skoro po konizácii? (Výsledky konizácie boli v poriadku). Priznám sa, že som čakala pokoj na dlhšiu dobu
  Moc ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, nemusí to byť priskoro. Ste HPV pozitívna a HPV má najčastejšie vplyv na vznik bunkových zmien, ktoré môžu vzniknúť aj za niekoľko týždňov, či mesiacov, aj po konizácii. Odporúčam si ešte realizovať vaginálnu kúru RegreSILom alebo Deflagynom, ktorá by mohla mať pozitívny vplyv na vyhojenie. Ak máte t.č. “iba” LSIL, je možné aj spontánne vyhojenie do normy, nález môže pretrvávať, ale aj sa zhoršiť.

 • LBC cytológia po konizácii

  , Autor: Mravce

  Dobrý deň prajem, začiatkom júna som v MFN Martin podstúpila konizáciu z dôvodu ASC-H (lézie zasahovali do krčka maternice, nebolo vidieť kde končia počas kolposkopie). Výsledky z konizácie boli následne v poriadku, som objednaná do onkogynekologickej ambulancie v MT na november (kolposkopia). Teraz na konci augusta mi môj gynekológ robil LBC cytológiu a výsledok vyšiel L sil s pozitívnymi HPV (tie som mala aj predtým). Prosím Vás čo mohlo spôsobiť opäť krátko po konizácii zlé výsledky? . Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nález ASC-H (Atypical Squamous Cells - cannot exclude HSIL) predstavuje zmeny na bunkách krčka maternice, ale stále ešte nie je podozrenie z cytologického náteru na predrakovinový stav, čiže nejednalo sa u Vás ešte o prekanzerózu (LSIL, HSIL). V prípade, že ste aj HPV pozitívna, je vyššie riziko malígnej transformácie v budúcnosti, u Vás sa to prejavilo výsledkom LSIL, čo je prvý (najnižší) stupeň bunkových zmien. Je potrebné realizovať expertné kolposkopické vyšetrenie a podľa jeho záverov sa určí ďalší postup. V prípade negatívneho kolposkopického vyšetrenia je určite nutné realizovať kontrolné cytologické vyšetrenie o 4 - 6 mesiacov. Taktiež odporúčam očkovanie proti HPV, aj keď už ste HPV pozitívna, predpokladám, že nie na všetky HPV typy, proti ktorým Vás chráni očkovacia látka, preto Vás ešte stále môže očkovanie chrániť proti ďalším typom. Realizujte vyšetrenia podľa odporúčaní, vyčkajte na výsledky vyšetrení a postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie vyjadriť, nakoľko poznajú všetky výsledky vyšetrení a informácie.