Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,064 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • laparoskopia

  , Autor: nikan

  dobrý deň pán doktor, idem na laparoskopiu kvôli možným zrastom, už mám aj termín, no dozvedela som sa, že deň predtým sa pijú preháňadlá, skoro ma vystrelo z tejto info.Mám bohaté skúsenosti s preháňadlami a normálne mám z toho depresiu.Pred kolono som mala preháňadlo a musela prísť záchranka a dať mi infúziu aby som prežila cestu na gastro,druhý krát som ležala v nemocnici a vôbec ma to nepreháňalo,takže mi museli dať klystír.Pán doktor nemôžem pred zákrokom požiadať o ten klystír miesto tých preháňadiel deň predtým? Mám 40kg a neskutočne ma to vysiluje.ďakujem vám za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, najvhodnejšie je sa dohodnúť v deň príjmu priamo v zdravotníckom zariadení, kde budete operovaná. Na našej klinike sa zvykne podávať Šaratica, prípadne aj klystír. Nepoznám zvyklosti daného gynekologického oddelenia, preto je najvhodnejšie sa informovať priamo tam. Existujú aj preparáty, ako napríklad X-Prep, ktorý môže byť dobrou náhradou v procese prípravy na operačný výkon.

Podobné otázky

 • Cysta

  , Autor: Hanah12

  Dobry deň,
  Cca pred 4mesiacmi mi meškala manštruácia skoro 2týždne a lekár zistil že mám cystu 3-4cm. Bral mi aj krv všetko bolo v poriadku. Po 3mesiacoch som bola na kontrole stav sa nemenil ani veľkosť aj krv bola v poriadku a menzes chodil pravidelne. Žiaľ teraz v čase 4.menštruácie mi znova mešká. Moja otázka je či to môže znamenať zhoršenie stavu, kedy je potrebná operácia ak vôbec je a čo by som mohla spraviť aby sa menštruácia dostavila a ak sa nedostaví by som chcela vedieť aký je postup. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, cysta na vaječníku môže mať vplyv na menštruačný cyklus. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, USG nálezy, či výsledky vyšetrení, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám eventuálne vie doplniť vyšetrenie na onkomarkery, skontrolovať veľkosť a charakter cysty a určí ďalší postup. Do úvahy pri pretrvávaní nálezu prichádza aj laparoskopia.

 • Zrasty

  , Autor: Danit

  Dobrý deň. Mám už 2 roky po pôrode. Mesiac po narodeni dcerky mi robili kyretáž, pretože mi v maternici ostali kúsky placenty. Asi o 8 meaiacov nato, som začala mať silné bolesti v podbrušku. Po kontrole u gynekologa mi bolo oznamene, ze mi zacala ovulacia. Od vtedy mam pocas ovulacie neskutocne bolesti (vraj je to ok). Zacne to ako menstruacna bolest a potom to sposobuje az koliku. Stale nemam menzes a to už nekojím asi 7 mesiacov. Na internete som sa dočítala, že podobné problémy majú ženy pri zrastoch. Gynekologicka vsak tvrdi, ze to nebude to, pichla mi vyvolavacku ale zatial nic. Chcem sa len opytat, da sa na tie zrasty prist aj inak ako laparoskopiou? Su nebezpecne? Viem otehotniet aj keby som ich mala? Dost ma to vystrasilo. Vraj sa aj po odstraneni zvyknu vracat. Dakujem za odpoved, som uz zufala. Taha sa to velmi dlho.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na USG veľmi zrasty nie je vidieť. Pre objektívne posúdenie stavu pri bolestiach a pri dlhodobom vynechaní menštruácie pripadá do úvahy diagnostická laparoskopia a hysteroskopia. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Až na základe nálezu sa dá bližšie vyjadriť k možným príčinám ťažkostí a záležitostiam ohľadne otehotnenia, ako aj k ďalšiemu postupu.

 • Laparoskopia vaječníka

  , Autor: Mcpolcic

  Dobrý večer mam otázku mam ísť na laparoskopiu vajecnika pravého v popise je: uterus v RVF, v priemernej veľkosti, corpus A-P 48,4mm, hladkých kontúr, endometrium 9,2mm,adnexa vľavo negat, práve ovarium bpn, susp. Sactosalpinx s priemerom hypoechog. Útvarov do 3cm. Je situácia covidu a neviem ci je nutná operácia alebo je možný odklad. Prosím o odpoveď. ĎAKUJEM krásne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, priority si určuje každé pracovisko s ohľadom na možnosti, či už kapacity, personálne, ... Ak sa nachádza patológia na adnexách, malo by sa to riešiť, závisí od viacerých okolností, napríklad, ak nie je vylúčené, že sa jedná o funkčnú záležitosť (hormonálnu), môže sa nález skontrolovať po nasledujúcej menštruácii, či po niekoľkých menštruáciách. Ak Vám bolo odporúčané operačné riešenie a na danom pracovisku s tým nemajú problém, ani v súčasnej dobe, nevidím dôvod, prečo by ste nemali byť operovaná. Konečné rozhodnutie je však na Vás.

 • Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínané ťažkosti nemusia súvisieť s operačným výkonom. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí je možné uvažovať aj o gastroenterologickom vyšetrení.

 • Scca a endometrioza

  , Autor: Sisi2212

  Dobry den pan doktor, zvysuje sa mi onkomarker scca, avsak bola som teraz na ct a stery mi robili, vsetko ok. Podla priznakov, ktore mam ma napadlo ze by sa mohlo jednat o endometriozu, nakolku onko problem mam teraz vyluceny a citala som aj clanky, kde sa pise ze prave endometrioza benigne gynekologicke ochorenie suvisi so zvysovanim scca. Da sa odhalit endometrioza beznym gynekologickym vysetrenim alebo treba laparoskopiu? Ďakujem krasne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri gynekologickom vyšetrení, ktoré zahŕňa aj USG vyšetrenie, sa štandardne endometrióza nedá jednoznačne potvrdiť. Záleží tiez od druhu ťažkostí. Najčastejším riešením je diagnostická laparoskopia, pri zložitejších nálezoch (hlboko infiltrujúca endometrióza) sa ešte realizuje MRI.