Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
6,557 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Belara

  , Autor:

  Dobrý deň. Beriem HAK Belara a počas 7 dňovej pauzy som 5ty deň brala zvýšené množstvo vitamínu C vo forme tabletiek a počula som že to znižuje účinnosť HAK. Je to pravda? V ten večer som mala nechránený styk ale partner sa spravil mimo mňa.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hormonálna antikoncepcia znižuje využitie vitamínu C, na druhej strane vo vysokých dávkach (1000 mg a viac) môže vitamín C zvyšovať hladinu estradiolu a z nízkodávkovej tablety sa tak môže stať „vysokodávková“. Je pravda, že vysoké dávky vitamínu C môžu podľa niektorých štúdii znižovať účinok hormonálnej tabletkovej antikoncepcie, no iné štúdie tento vzťah nepotvrdili. Ak užívate tabletky hormonálnej antikoncepcie pravidelne a neužívate viac ako 1000 mg vitamínu C, nemusíte sa obávať.

Podobné otázky

 • Meškanie s tabletkami

  , Autor:

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu Belara 3 mesiac. Bežne užívam tabletky o 18:00. Tento týždeň sa mi bohužiaľ stalo, že som si dávala tabletky až okolo 19:00-19:30. Mala by som 7 dní používať aj inú ochranu alebo to nemá vplyv na účinok antikoncepcie ? Mám pokračovať v užívaní o 18:00 alebo až 19:00? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hodinový, či dvojhodinový časový rozptyl nemá vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie, nemusíte sa obávať. Nemusíte užívať doplnkovú formu antikoncepcie. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie v čase, ktorý Vám vyhovuje, či už 18:00 alebo 19:00 je prakticky jedno.

 • Prechod z Belary na Karhlu

  , Autor: Kika523

  Dobrý deň, tento mesiac mám doužívať posledný blister antikoncepcie Belara a následne by som chcela prejsť na antikoncepciu značky Karhla. V príbalovom letáku som sa dočítala, že na ňu môžem prejsť hneď na další deň po užití poslednej aktívnej tabletky predošlej antikoncepcie alebo až po 7 dňovej prestávke. Chcela by som sa spýtať, aký postup by ste mi odporučili a odkedy platí antikoncepčný účinok, poprípade či sa mám chrániť bariérovou metódou.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je len na Vás, či absolvujete 7 dňovú pauzu a dostaví sa krvácanie z vysadenia a až následne začnete užívať novú antikoncepciu, alebo bez 7 dňovej pauzy kontinuálne prejdete na ďalšiu antikoncepciu, hoci krvácanie sa v priebehu prvých dní užívania ďalšej antikoncepcie môže dostaviť. Za predpokladu, že antikoncepciu užívate a budete užívať pravidelne, bez ohľadu na zvolený postup ste chránená a nie je nutné používať doplnkovú bariérovú formu antikoncepcie.

 • pálenie zahy

  , Autor:

  dobrý deň beriem antikoncepciu belara beriem ju pravidelne načas. Momentálne som sa vrátila z dovolenky a dosť často ma páli záha z jedla. Z hocijakého. Viem že pálenie záhy môže byt aj príznak tehotenstva. Môže to byt aj vedľajší účinok antikoncepcie?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pálenie záhy je skôr problémom trávenia. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva minimálna. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného lekára.

 • pomoc

  , Autor:

  Dobrý deň. Beriem antikoncepciu Belara a myslím že mám vedľajší účinok vo forme častého mocenia. Nemám zápal ani nič podobne, tehotná niesom. No napriek tomu mám nutkanie na mocenie veľmi často. Môže to byt naozaj z tabletiek?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepoznám všetky okolnosti ani informácie, takže sa neviem objektívne vyjadriť. Časté močenie nepatrí medzi nežiadúce účinky Belary, skôr si myslím, že ste prechladnutá. Skúste piť dostatok tekutín (2,5l / deň), urologického čaju. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného lekára.

 • problém

  , Autor:

  Dobrý deň. Beriem antikoncepciu Belara a tento mesiac som mala normálnu menštruáciu(teda krvácanie z vysadenia). Deň po nej však prišlo akoby spinenie. Tabletky beriem pravidelne ani jednu som nevynechala. Čo to môže znamenať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie môže dôjsť k občasnému špineniu, aj v strede cyklu. Nemusíte sa obávať, ak užívate tabletky hormonálnej antikoncepcie pravidelne, účinok je zachovaný. Odsledujte si to, pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.