Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Športová časť kočíka, ak dieťa nesedí

    Dobrý deň,

    dcéra má 7 mesiacov, zatiaľ samostatne nesedí, takže používame kočík s vaničkou. Keďže v ľahu nič nevidí, nevydrží bdelá v kočíku takmer vôbec. V kočíku sme ju doteraz pokladali na bruško, čo sa jej veľmi páčilo, ale keďže máme hlbokú vaničku, podložili sme ju vyššou podložkou, aby videla z kočíka aj bez toho, aby sa musela zakláňať do hora.

    Dcéra sa už ale začala dávať na všetky štyri končatiny a stále sa pohupuje dopredu a dozadu, a to aj v kočíku (zatiaľ ale neštvornožkuje). Aby z kočíka nevypadla, odstránili sme jej podložku a teraz teda na brušku z vaničky kočíka nevidí, resp. vidí len cez záklon, v čom jej ale chceme zabrániť.

    Je možné dať ju už do športovej časti kočíka, aj keď ešte samostatne nesedí, aby v ňom aspoň nejaký čas vydržala?

    Ak áno, je vhodnejšia ,,klasická" športová časť kočíka, ktorú možno dať do úplného ľahu alebo korýtkové sedenie (máme korýtkové sedenie).

    Ak nie, treba počkať do voľného sedu dieťaťa alebo postačuje, ak sama zvládne šikmý sed?

    Ďakujem za Váš názor.

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    Môžete dať dcérku do športovej časti kočíka, ale len do úrovne takého poloľahu. Aby síce videla, ale aby úplne nesedela. Respektíve, aby sa nezdvíhala do sedu priamo cez brucho. Chrbátik by mal zostať opretý v kočíku. Do vysokej polohy sedu môžete dať kočík až keď zvládne sama tzv.voľný sed.

    Pekný deň