Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Whiplash syndrom

    , Autor: Marcela_Balejová_0725073731

    Dobry den, dna 13.januara 2023 mala moja rodina autonehodu. Iny vodic nerespektoval dopravnu znacku "Daj prednost v jazde", vosiel do mojho jazdneho pruhu, prednou castou narazil do laveho boku mojho auta, v ktorom som bola ja ako vodic, moj partner sedel vedla mna a dvojrocne dieta za nim priputane riadne v autosedacke. Boli sme priputani. Narazom do laveho boku v plnej rychlosti som ja nad svojim vozidlom stratila kontrolu a vrazila som celne do protiiduceho vozidla. Po celnej zrazke sa nam aktivovali airbagy. Zastavil moje auto az slaby naraz do muru vedla hlavnej cesty. Prevezeni sme boli na urgentny prijem, mne dali krcny golier, muzovi robili rontgen, ci ma zlomene rebra. Mal len pomliazdeniny, velmi vysoky krvny tlak. Dcera bola u psychologa. Diagnoza akutna stresova reakcia. Nemala som akutne nejake tazkosti. Nastali az 3 tyzdne po udalosti. Na mojom aute a tom, co sme sa celne zrazili bola totalna skoda a odskodnili nas z PZP vinnika nehody (vinnik nehody "iba" rozbite sklo na pravej prednej strane). Ako uvadzam, moje zdravotne problemy zacali po troch tyzdnoch: bolesti krku, stuhnutost, zavraty, silne bolesti hlavy, mravencenie v rukach, trpnutie ramien. Na urazovke mi podla anamnezy primar stanovil whiplash syndrom. Viete mi prosim upresnit kde na Slovensku, resp. v Rakusku sa diagnostikuje a lieci whiplash syndrom? Cakam momentalne na vysetrenie MRI - 28.februar. Ine vysetrenia na stanovenie oficialnej diagnozy whiplash syndrom mi traumatolog neurcil. Co doporucujete? Mam trocha problem aj s ocami. Ale nosna je ta bolest hlavy, zavraty, stuhnutost krku. Doporucujete z pohladu fyzioterapeuta vysetrenie aj u dcery, ktora sedela v autosedacke? Dakujem.

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    Diagnostika whiplash syndrómu je často problematická. Pokiaľ nedošlo k vysunutiu platničky alebo posunu stavcov tak mnohé traumy nemusí byť na MRI vôbec vidieť. Môžu tam byť napr. mikrotrhlinky alebo natiahnutie väzov a mäkkých tkanív. Často vzniknú tzv.funkčné poruchy. Každopádne odporúčam vyhľadať "McKenzie terapeuta" - ide o fyzioterapeuta, ktorý má certifikát na McKenzie vyšetrenie a terapiu. Ten dokáže dôkladne vyšetriť krčnú chrbticu a bude s vami postupne pracovať. Najskôr pôjde o úľavu od akútnej bolesti a postupne budete cvičiť na zastabilizovanie chrbtice. Dcérku samozrejme môžete dať vyšetriť tiež.
    Držím palce. Pekný deň