Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • Kedy odučiť od plienky

    Dobrý deň. Moja dcérka sa od 1,5roka pýta cikať aj kakať, ako stane sa jej, že sa pozabudne, ale to je máličko. Už od 6mesiacov som ju posadila na nočník a vzdy sa vycikala alebo vykakala, tak s týmto nemáma vobec problem...Ked ide cikať, alebo kakať tak povie css, chcem sa ale opýtať, že kedy sa dietatko naučiť spinkať bez pampersky, kedy by som to mala dcérku naučiť. Pýtanie jej ide cez den, ale aj na obednajšii spanok jej dam plienku ...neviem kedy ju odučiť od plienočky či radšej počkať do dvoch rokoch, a až potom, alebo počkať kym sa sama nebude pytat aj v noci ...

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    To, či dieťa potrebuje plienku na spánok, zistíte napr. podľa toho, že je plienka po prebudení suchá dlhšie obdobie, niekoľko týždňov - mesiac. Ak dieťa v noci nezvykne cikať, ťažko to zistíte podľa toho, že sa vypýta na záchod.
    Ak cikáva v noci, postupne sa začne pýtať aj v noci na záchod, čo ale zvyčajne trvá dlhšie, niekedy až okolo piateho-šiesteho roku, najmä ak má dieťa tuhý spánok.