Poradňa detského psychológa

1,435 otázok

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • je je hyperaktivita ?

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň. Moja dcéra mala teraz 2 roky ale už od roka je taká pomrvená a robí veci ktoré by nemala. Aj ked ju napomeniem ona to robí znova, keď sa vyvadím začne plakať. Neviem čo mám s ňou robiť, lebo robí veci ktoré sú pre ňu nebezpečné a nedá si to stále vysvetliť. Napr. postavila sa do okna a chcela skočiť na balkón, alebo sa vyškriabala na šmýkačku a chcela skočiť dole, nedávno 3x po sebe vyskočila z postieľky a zakaždým si ublížila a plakala no napriek tomu to spravila 3x a to asi behom 30 minút. Chcem sa opýtať či to je normálne, veď dieťa v dvoch rokoch si už musí uvedomovať že si ublíži. Alebo robí aj také veci že si dá dole plienku a vykaká sa na zem, do postielky, do skrine a potom so svojou stolicou natierala izbu a hračky, toto spravila tiež 3x. Prosím poraďte mi čo mám s ňou robiť , lebo ja už neviem čo ďalej. ďakujem

  Odpovedá:

  Najhlavnejšie je dávať na ňu pozor, keďže viete, že je takáto, že nevie odhadnúť nebezpečenstvo, že si nedáva na seba dostatočnú pozor sama, prípadne že má rôzne iné tvorivé nápady. Nemala by byť bez dozoru, ani chvíľu.
  A možno potrebuje len trochu viac času, aby si veci uvedomila - píšete, že tri razy skočila z postieľky, tri razy kakala, kam nemala...a až potom s tým prestala. To je predsa dobrá správa, že prestala "už po troch razoch". Naozaj sú deti, ktoré skúšajú veci dovtedy, kým si vážnejšie neublížia. No zároveň chápem, že máte o ňu strach, obávate sa, aby si neublížila, nezranila sa.