Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Trenie očiek

    Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať. Moja mala 2roky si dosť často pretiera očká. Robí to od malička ale keď bola babatko pripisovala som to únave ale teraz som dosť zmätená. Z akých dôvodov to môže robiť môže to byt aj z nudy alebo zmeny prostredia dnu/von? Mame síce dlhšie problém s upchatým dutinami. Soplik nejde žiadny. Skúšali sme už všetko od sprejov po konvičku všetko čo DR poradila. Vravela že s takým malým dieťaťom sa takéto veci neriešia do 6rokov. Myslite že to trenie očiek môže s tým súvisieť ? Alebo to môže byt aj alergia ? Ďakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Skúšali ste už kvapky do očí - ako umelé slzy? Treba skúsiť 3-5xdenne po 2 kv. do každého oka, či pomôže. Taktiež mi chýbajú ďalšie informácie - pozerá nejakú obrazovku? Nie? Akby, áno, treba to zastaviť, nedávať jej pozerať žiadne obrazovky, ani malé, ani veľké. Akby nie, bude stáť za úvahu vyšetrenie u oftalmológa. Ak vravíte, že má akoby upchatý nos (plné dutiny) a je k tomu aj svrbenie očí, čisto teoreticky by to mohla byť aj alergia (najmä, ak m á aspoň jeden z rodičov teraz sezónnu nádchu). Na to by bolo potrebné odskúšať liečbu antihistaminikami a vyhodnotiť efekt (zlepšenie stavu). V jej prípade by som skúsila Aerius 1x2ml. Avšak, až po odskúšaní umelých sĺz. S pozdravom doki Katka