Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Kvasinky v stolici

    Dobrý deň, pani doktorka. Chcela by sa spýtať, aký máte názor na kvasinky v stolici? Minulý rok ich mal syn ( vek 5 rokov) v stolici. Teraz mal iný zdravotný problém a opäť sa mu brala stolica a zase mu vyšli kvasinky ojedinele. Podľa našej doktorky sa toto nerieši ale keď som si to pozrela na internete, tak som našla, že by mal držať protikvasinkovu diétu. Sladkosti moc nejedava, snažím sa aby mal vyváženú stravu ale nerada by som niekde neurobila chybu, aby sa problémy nezacali nabalovat. Preto Vás prosím o radu. Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Nuž kvasinky nie je naozaj dôvod nejako špeciálne liečiť. Avšak nemali by byť v stolici. Ak tam sú, znamená to dysbalans v črevnej mikroflóre, takže sa k tomu treba tak aj postaviť. Jednak dať na niekoľko mesiacov dáke kvalitné probiotiká (práškové do vody alebo nejaké fľaštičkové, či kvapkové), na týždeň-dva, môžte dať aj vitamín B - vo forme kvapiek alebo ako tbl. V strave obmedziť rýchle cukry úplne aspoň na pár týždňov a ovocie taktiež. Škroby potrebuje mať v strave, ale tiež je lepšie vyberať radšej celozrnnú ryžu, celozrnné obilniny aspoň na chvíľu - aby bolo v tej obilnine menej škrobu a viac aj iných látok. Taktiež je fajn aj celkovo tú stravu nastaviť tak, aby bola výživná pre mikrobióm - obsahovala vlákninu, prebiotiká, omega-3, a tak. Na našej stránke (www.vasaokidoki.sk) je článok, aj podcast o mikrobióme, možno Vás to trošku osloví. Samozrejme nemusíte takto stravovať syna donekonečna, no na pár týždňov obmedziť kvasinkám ich primárny zdroj energie (glukózu), môže byť len prospešné. Držím palce (na Vianoce ho nechajte papať všetko, môžte si tento protikvasinkový režim nechať na nový rok ;). S pozdravom doki Katka