Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Prvé príkrmy a pitie vody

    Dobrý deň, pomaličky začínam dcére podávať zeleninové prikrmy. Chcem sa spýtať koľko tekutín sa odporúča okrem mlieka dopĺňať? Mala ma 4 mesiace a 7 dni. Dávam jej zapíjať dojčenskou vodou. Nepotiahne si veľa vody len toľko koľko uzná za vhodne. Cika v norme. Viete mi prosím nejako poradiť ako mám pokračovať keďže dávka prikrmu sa jej bude zvyšovať? Ďakujem vopred za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Úplne stačí, ak jej budete ku každému príkrmu dávať k jedlu aj pohárik/fľaštičku s vodou - nech si dá, koľko uzná za vhodné. V princípe ste začali veľmi dobre a len v tom pokračujte. Čiže každý ďalší príkrm, ktorý pridáte - desiatu/olovrant/večeru, tak k tomu dajte vždy aj vodu. Potom neskôr, keď budete dávať už aj raňajky, môžete podávať to mlieko, čo mala ako raňajkovú dávku v učiacom poháriku k raňajkám (a teda tá dávka mlieka už zväčša možno bude menšia, ale to je v poriadku - lebo má tie raňajky). No v princípe na to neexistuje nejaké presné pravidlo a nemyslím si, že je potrebné, aby ste kontrolovala príjem tekutín v mililitroch. To je možno potrebné, ak má dieťa hnačky a vracanie, ale za bežných okolností to nepovažujem za nutné. Dôležité je, že dieťa močí a inak bežne prospieva. S pozdravom doki Katka