Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Nasledky padu

    Dobrý deň.. aké môžu byť nasledky padu babatka na tvár a bruško z postele v 4 mesiacoch..syn padol akútne sa mu nestalo nič mal len mini podmienku nad okom..ale bojím sa ci z toho nemôže byť niečo do budúcnosti...
    Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Vo všeobecnosti si pri pádoch treba zapamätať tri otázky: Aké staré dieťa padá? Na, akú podložku padá? Z akej výšky padá? Vaše dieťa je pomerne malé - má teda pružnú lebku, s veľkou pravdepoobnosťou sa mu pri páde nestane nič vážne. Čím menšie dieťa, tým bezpečnejší je pád - akoby. Taktiež Vaše dieťa spadlo z postele. To je cca 40-50 cm - nie veľká výška - opäť dobrý znak - nebude to nič vážne. Ak nám dieťa už padá z prebaľováka alebo napr. z vajca na kočíku - výška už sa blíži k metru - už je to vážnejšia situácia. A spadlo doma - predpokladám buď na plávajúcu podlahu/parkety alebo koberec. Samozrejme koberec je najmäkkšia podložka v domácnosti, potom nasledujú drevené parkety, potom laminát. Ešte stále to však nie je dlažba (kúpeľna!) alebo betón - chodníky. Čím tvrdšia podložka, tým väčšie riziko ublíženia. Takže u Vás, sa jedná o malé dieťa, padajúce z pomerne malej výšky, na pomerne pružnú podložku. Navyše, podľa toho, čo píšete, zdá sa, že potom normálne fungoval, nemal zmeny vedomia, či stavu. Takže s veľkou pravdepodobnosťou bude všetko v poriadku. Pri iných situáciách, keď dieťa padá na tvrdú podložku, z väčšej výšky alebo už má uzatvorenú fontanelu a teda lebka už nepruží (1,5 roka a viac) a, čím je dieťa vyššie, tým môže byť pád rizikovejší - vtedy sledujeme zrenice, či sa objaví vracanie, prudké bolesti hlavy alebo zmeny vedomia. Za takých okolností treba vyhľadať lekára. U Vás to, myslím, nie je potrebné. S pozdravom doki Katka