Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
339 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.   

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
 • piata choroba

  , Autor: chiwa

  Dobrý deň, prosím Vás, je možné mať piatu chorobu aj u batoľaťa, cca v 6. mesiaci? Príznaky: vyrážky na líčkach, na chrbte a v okolí členkov. Podľa toho, čo som čítala, je to skôr choroba starších detí. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

  Dobrý deň! Áno, je to skôr choroba detí materskej školy a prvého stupňa. Ale, ak má staršieho súrodenca alebo to mala, kde chytiť, tak môže mať aj také malé deťa piatu chorobu. Avšak chorôb s vyrážkami je veľa, takže sa to nedá takto jednoznačne zodpovedať. Každopádne, môžete si pozrieť prezentáciu o vyrážkových chorobách, kde sú aj fotky:
  https://docs.google.com/presentation/d/10gnu5eDU_L99D3pkshsrXDcLrhJOoTUp/edit#slide=id.p1
  S pozdravom doki Katka

Podobné otázky

 • Piata choroba

  , Autor: Barrb

  Dobrý deň prajem, boli sme v kontakte so synovcom ktorý mal začervenane líčka, neskôr sme zistili, že mal 5.chorobu, o 2 týždne nato mala moja dcérka takisto začervenane líčka, nemala žiadne ďalšie príznaky tak som to pripisovala zubkom, no teraz mám obavy, nakoľko som v 6tt, že keď to bola tá detská choroba , či som sa teda mohla nakaziť od dcérky a tým ohroziť plod. Ja zatiaľ žiadne príznaky nemám, je to asi 10 dni odkedy mala dcérka spomínané príznaky. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

  Prajem pekný deň! S veľkou pravdepodobnosťou ste Vy tú chorobu už preknala. Avšak, odporúčam, opýtajte sa na postup pre Vás najvhodnejší v gynekologickej poradni Mama a ja pána prof. Záhumenského - on Vás určite lepšie nasmeruje vzhľadom na Vaše tehotenstvo. S pozdravom doki Katka

 • Piata choroba a jej vplyv na tehotenstvo

  , Autor: Maminka 1999

  Dobrý deň, pani doktorka som v 22 týždni tehotenstva ( 21 plus 4) a náš syn akurát prekonal piatu chorobu, začalo sa to rašom líc a postupne sa vyhádzal na celom telíčku. Ja som aktuálne tiež momentálne prechladená (nádcha a kašeľ).Chcem sa opýtať ako teraz postupovať. Svojmu gynekológovi som to oznámila a on iba pozeral o akej chorobe hovorím. Určite si viete predstaviť, že po prečitaní nejakých článkov o tejto chorobe a jej vplyve na tehotenstvo som vystrašená. Pani doktorka stretli ste sa vy niekedy s touto chorobou u vašich pacientov a situáciou, že mohli nakaziť svoje tehotné mami?

  Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

  Prajem pekný deň! Nuž treba sa len liečiť. Podľa toho, aké máte ťažkosti, si na to niečo dajte, oddychujte, veľa tekutín, možno navýšiť antioxidanty. Viac sa veľmi nedá robiť. Nemám takúto skúsenosť zatiaľ, ale ani si neviem predstaviť, čo také by sme mohli urobiť. Verím, že budete skoro zdraví obaja. S pozdravom doki Katka