Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Krvný obraz

    Ahojte, dcére bol robený krvný obraz 9.2. ktorí naznačil, že ma železo znížené na hranici. Na konci apríla mala 2dni teplory po týždni dostala nadchu. V piatok 17.5 jej robili opäť krvný obraz, kde železo už bolo znížené avšak mala zvýšené leukocyty a trombocyty. Doktorka sa mi vyjadrila ze jej predpíše lieky na železo ale k ostatnému nic nepovedala že sa to bude riešiť. Ešte podotykam, ze crp mala dobre.Chcela by som hlavné prísť na presnú príčinu zvýšenia leukocytov a trombocytov lebo nemam z toho dobrý pocit. Môžte
    mi povedať, ci to môže mat suvis s tou teplotou a nádchou alebo z coho to presne môže byt? Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Vírusové ochorenia môžu ovplyvniť krvný obraz - aj smerom hore, aj smerom dole - a časom sa to vždy naspäť upraví. Druhá vec je, že jednorázový nález nič neznamená a všetko treba vyhodnocovať v kontexte choroby, pacienta, okolností, ak niečo vyskočí výraznejšie, ideálne je skontrolovať odber krvi s odstupom času - minimálne mesiac. Naviac, neviem, o koľko mala tie hodnoty zvýšené a, prečo jej bol robený krvný obraz prvý krát a, koľko má dcérka rokov. Taktiež neviem, aké má nízke železo a, aké sú parametre súviciace so železom - to sa tiež nedá hodnotiť samostatne. Takže k takejto otázke je ideálne porozprávať sa o tom, doplniť si informácie napríkald cestou videokonzultácie:
    https://services.bookio.com/oki-doki/widget
    S pozdravom doki Katka