Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,789 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Skrateny krcok

  , Autor: Alpaka

  Dobry den pan doktor. Chcela by som sa opytat na vas nazor.
  Prve (a zatial jedine) tehotenstvo som pocas prveho trimestra spinila - uzivala som duphaston. V 27 tt som bola hospitalizovana na rizikovom oddeleni, z dovodu tvrdnutia brucha a krcok som mala 22mm. V 34tt som bola prepustena domov s krckom 26mm. Uzivala som utrogestan.
  Babatko bolo od zaciatku velmi nizko. Porodila som nakoniec 36+2.
  Je mozne nejako predpokladat, ako by dopadlo 2. Tehotenstvo? Ci by opat bolo babatko tak nizko, ci mam kratsi krcok celkovo, alebo by hrozilo, ze by bol kratky. Dakujem pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  7 týždňová hospitalizácia je pre mňa nepredstaviteĺná. U nás ak je kratší krčok, dáme injekcie na zrenie pľúc plodu, ale 22 mm je hraničná hodnota, robíme preto ešte jeden test (tzv. fetálny fibronektín) ak je negatívny, ženu prepúšťame kľudne domov. Prísne kľudové režimy nepredlžujú graviditu, iba zvyšujú riziko trombózy.
  Máte vyššie riziko, že budete aj ďalšiu tehotnosť mať skrátený krčok aj vyššie riziko že porodíte skôr. Preto by ste mali užívať Utrogestan do pošvy v podstate od začiatku tehotnosti.

Podobné otázky

 • Skrátený krčok v 29tt

  , Autor: domiha

  Dobrý deň pán Doktor,
  Chcela by som sa spýtať, či sa mám závažne obávať predčasného pôrodu, keď pred mesiacom na kontrole mal môj krčok dĺžku 38mm a včera na kontrole pani doktorka zistila jeho skrátenie na 26mm... Nasadila mi progesterón a tiež magnerot 3x1 tbl denne. O týždeň mám ísť opäť na kontrolu, no, samozrejme, že v hlave už vidím obrovský výkričník pri slove predčasný pôrod :( V r. 2021 som absolvovala aj konizáciu. Čakajú ma posledné 2 týždne v práci, kde ale iba sedím pri PC, bez stresov. Všetky najbližšie akcie ako divadlo, návštevy a podobne som zrušila kvôli nariadenému kľudovému režimu doma. Mám sa však obávať, že 26mm je naozaj málo a hrozí mi predčasný pôrod?
  Ďakujem Vám vopred veľmi pekne za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  samotná konizácia zvyšuje riziko predčasného pôrodu cca. dvojnásobne. 26 mm je hraničný nález, užívajte progesteron vaginálne podľa odporučenia, uvidíme aká bude progresia. Ak by sa krčok skracoval, dá sa ešte zvážiť aj serkláž (zašitie).

 • Infuzia s magneziom

  , Autor: Lauri23

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať, bola som v nemocnici s tým že mám bolesti brucha ktoré začali v oblasti žalúdka a naslaedne prešli až do krížov. Na pohotovosti mi naordinovali 2 infúzie s magnesiom a jednu s guajacuranom.
  Môže byt ako nežiadúci účinok bolesť žalúdka (ako napr pri virozach, nepríjemný pocit v žalúdku )?
  Lebo kŕče odozneli aj v krížoch aj v oblasti brucha.
  Som v 25tt
  Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na to sa naozaj nedá odpovedať, v tehotnosti sú bolesti žalúdka veľmi časté, predovšetkým kvôli refluxu kyseliny, ak nemáte skrátený krčok a bolesti prešli nie je treba to riešiť.

 • Predcasne skracovanie krčka

  , Autor: Bartn

  Dobry den pan Mudr. Záhumenský, v 28tt mi bol zistený skrátený krcok na 21mm (merané v jeden den na 2 rôznych pracoviskách) s funellingom, tyzden na to 19 mm, dva tyzdne na to 20mm, o tyzden 25mm a o dalsi tyzden 27mm bez funellingu. Uzivam magnezium a progesterone. Prosim vas, je naozaj mozne taketo predĺženie krčka maternice, resp. nie je to velka odchýlka merania (+- 8mm medzi najnižšou a najvyššou nameranou hodnotou)? Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takéto predlženie krčka je málo pravdepodobné, ale úlohu pri meraní zohráva technika merania, ale aj napríklad náplň močového mechúra.
  Niekedy sa horná časť krčka priloží k sebe a akoby uzavrie, aj tlakom sondy. V každom prípade určite pokračujte v liečbe, hlavne progesteronom.

 • Skrátený krčok

  , Autor: Majusik98

  Dobrý deň pár doktor,
  dnes som bola na poradni v 24 týždni (23+5), lekár mi povedal že mám skrátený krčok, nie o moc ale mám, veľkosť si už nepamätám. Chcem sa opýtať čo robiť aby sa mi krčok neskratil ešte viac alebo aby sa bábätko nevypytalo na svet skôr. Je možné bábätko normálne donosiť? A hlavne čo robiť a nerobiť aby sa neskracoval.
  Tiež mám niekedy tvrdnutia brucha keď ležím na chrbte, stalo sa mi to asi dva x tak že v priebehu 10 minút mi stvrdlo 3x po sebe, lekár povedal že keď tvrdne v pokojovom režime to už nie je dobre.
  Dakujem za rady.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  normálna dlžka krčka je nad 25 mm, ak máte kratší krčok, mali by ste užívať do pošvy utrogestan, alebo iný liek s progesteronom. Ničím iným sa nedá riziko predčasného pôrodu znížiť.

 • Užívanie magnézia do pôrodu

  , Autor: zuzkaml19

  Dobrý deň, od 35tt som mala nariadený kľudový režim,aby som predčasne neporodila (malý je strašne nízko a skrátený kŕčok) a zvýšenú dávku magnezia, s tým že po ukončení 37tt mám magnézium vysadiť. V 37tt som bola po prvej poradni v pôrodnici hneď hospitalizovaná pre zvýšený tlak,aby vylúčili preeklampsiu, tu mi nepotvrdili...avšak magnézium mi kazali brať ďalej, nemám ho vysádzať. Je to správne?Lebo všade čítam že od 37tt sa má vysadiť, tak ako mi to kázala aj moja gynekologička.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kľudový režim naozaj nepredlžuje graviditu. Magnézium tiež nepredlžuje graviditu. Ak nemáte preeklampsiu, neviem, prečo by ste mali brať magnézium. Myslím, že ho môžete kľudne vysadiť.