Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Genitalny herpes

  , Autor: Ninka22

  Dobrý večer pán doktor, pri pošve sami urobil malý pľuzgier myslim že sa to volá genitalny herpes občas ma svrbi som v 22 tyždny a mám obavy o babetko myslite ze to zmizne samo alebo mam navštíviť svojho gynekológa?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak to máte opakovane, tak by sa naozaj mohlo jednať o genitálny herpes, ak máte prvý krát takýto výsev na vulve, tak je to málopravdepodobné. Bolo by dobré to odlíšiť, pretože ak trpíte herpesom opakovane, mala by ste v poslednom mesiaci brať lieky proti výsevu.

Podobné otázky

 • Genitálny herpes - prvýkrát

  , Autor: domi.nadaska

  Dobrý deň, pán doktor,
  v 27. týždni tehotenstva mi bol zistený genitálny herpes. Nebolí, ani ho necítim, len je vizuálne viditeľný. Mám ho na dvoch miestach - v záreze medzi stehnom a vaginou je celkom rozšírený a medzi zadkom a vaginou mám jednu vyrážku. Herpes mávam pravidelne na perách, no na vagíne prvýkrát, preto mám strach či to nejako môže ohroziť moje dieťa. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  veľmi pravdepodobne sa jedná o tzv. postprimárny herpes, kedy Vy máte protilátky proti herpesu typu 1 (ústny typ) a dostala ste herpes typu 2 (genitálny typ), riziko ohrozenia plodu je minimálne.
  Ak je to naozaj prvý výsev v oblasti genitálu (nikdy ste ho nemala) tak je potrebné zvážiť vedenie pôrodu cisárskym rezom, pretože ešte nemusíte mať ochranné protilátky v čase pôrodu, ktorý by chránili plod pred prechodom infekcie.

 • Herpes simplex typ II

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den p. Doktor,
  Viem,ze na temu genitalny herpes ste tu uz pisali,mna by vsak k tomu este nieco zaujimalo.
  Som v 26tt a behom tehotenstva sa mi urobil vysev uz 2krat zrejme "vdaka" oslabeniu imunity chripkou. Ak si dobre spominam,uz som vysev mala aj pred tehotenstvom.Chcem sa teda spytat:
  1. Ak som uz mala vysev pred tehotenstvom,zabezpecia protilatky ochranu plodu na 100% ?
  2. Ak by nebol plod "vdaka" herpesu v poriadku,ukazali by to tripple testy,alebo morfologicky uzv? obe som mala ok
  3. Ak by som nahodou v case porodu mala vysev,nemoze sa stat,ze si to nikto nevsimne a nariadili by prirodzeny porod? Neni lepsie pre istotu zvolit cisarsky rez aj tak? (mavam tak 2 - 3malinke pluzgieriky na vonkajsich pyskoch,ktore sice pobolievaju,ale nie je to nic strasne)

  Vopred Vam dakujem za odpoved,snad ma uz konecne upokoji,vzhladom na mnozstvo roznych nazorov na tuto temu.
  Pekny den

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  1. áno, recidivujúci herpes nepoškodzuje plod
  2. nie tripple testy ukazujú postihnutie genetické, alebo rázštep
  3. u nás dávame ženám s recidivujúcim herpesom v poslednom mesiaci gravidity 3x400 mg Herpesinu tablety, čím sa vyhneme riziku výsevu v termíne. Ak nie je výsev tak nie je cisársky rez indikovaný.