Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Krvacanie

  , Autor: Janik81

  Dobrý deň , chcem sa vás opýtať . Som 27+6 a vcera som bola okolo siestej v sprche holila sa tam dole . Na nohaviciach som sk našla takú jednu malu bodku nerieisila skm to . Potom okolo jednej v noci šla som na wc utrela na tosletaku bol moc a vedľa také tri červené bodky , potom som utrela zas a už bol ten papier červený , tak som sa kukla dole a priložila papier na tie pysky či ako a nasiakol krvou čože to boooo asi z tamad lebo videla som že tamto mi krváca a je tam taká vyrážka ak by to bolo priamo z maternice tak by to bolo po jedným utreti hneď alebo by mi to asi zanechalo nejakú stopu na gatach, ja som si to ešte skontrololovala a nemala sim žiadnu stopu krvi teda ak sa nemýlim . Brucho ma neboli a neopakovalo sa nič . Ja osobne sim neidla na pohotovosť keďže to pravdepodobne z vsguny nebolo nato si dávam pozor a kontrolujem a myslím že takto som to urobila aj včera . Ale stále mi to vŕta hlavou . Pohyby cítim . Ak by bolo niečo vážne už by sa to po jednou dni ukázalo? Ešte som. Čítala na nete či ak tk bolo z vnútra nemohli signalizovať odlúčenie ooacenty ? Ale b boli príznaky ak by sim to zanedbala včera? Bolesti v podbrušku som včera nemala a dnes trošku ma pobolieva láva strana sle to mám stym problémy od začiatku a súvi čo súvisí s roztsjivanim maternice a hlavne že to nieke vkuse celý deň . A do toho mi na tu stranu sa tkáči dieta.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak to bola čerstvá svetlá krv, s najväčšou pravdepodobnosťou to naozaj bolo z poranenia pri holení. Pri komplikácii tehotnosti sa často krváca tmavou krvou, podobnou menštruačnej.

Podobné otázky

 • Placenta praevia marginalis

  , Autor: Johnya

  Dobrý deň, chcela by som sa poradiť už mesiac som hospitalizovaná v nemocnici pre nízko uloženú placentu (praevia marginalis) pre krvacanie. Podávajú mi liečbu (dicynone 3-4x ,trenolk), ktorá zaberie, no akonáhle mi ju začnú postupne vysádzať vždy sa spustí silne krvacanie, pri ktorom zaberie len trenolk. Cely mesiac len ležím, hýbem sa minimálne Momentálne som 30+4 a hemoglobín mám 96 (od začiatku tehotenstva beriem Globifer 2x1) placenta bola od vnútornej bránky na začiatku hospitalizácie 0,4 mm teraz by mala byť 1,4 cm. Je možnosť, že krvacanie ustúpi úplne alebo čo môžem urobiť, aby nebolo. Prip odporučate nejakú inú liečbu?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takýto prísny kľudový režim nie je úplne ideálny, hoci zakrvácate, tehotenstvo pokračuje úspešne ďalej, dokonca okraj placenty sa vzdaluje od bránky. Neviem čo je trenolk, ale ak máte posteľ dole hlavou, tak to určite neúčinkuje a neodporúča sa to.
  Dicynone spevňuje cievy, ale či naozaj zastaví krvácanie je otázne. Vo Vašom prípade je potrebné iba počkať na vývoj situácie, je možné, že ak sa placenta ešte viac vytiahne, krvácanie ustane.

 • Pobolievanie v podbrušku

  , Autor: Abc

  Dobrý deň, som.v 18tt a mam akokeby také menštruačné pobolievanie v podbrušku niekedy. Cítim akokeby mam tvrdú maternicu, boli ma aj v pravom boku keď chodím, keď sa postavím so sedu, keď urobím dáky pohyb. Je to to natahovanie maternice alebo treba ísť doktorovi? Pohyby zatiaľ necitim, jediný znak tehotnosti je ze mi začalo z jedného prsníka vytekat kolostrum..

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  netreba ísť k lekárovi, pri kontrole mu to spomeňte, dôvod na návštevu by bolo krvácanie, alebo silné pravidelné bolesti.
  Ak by sa aj rozbehol potrat, nedá sa zastavi´t.

 • Krátky krcok (30+0tt)

  , Autor: Lauri23

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať, čo môže byt príčinou skracovania krčka v tehotenstve (prvorodička, bez operácii, neužívam žiadne lieky). Bola som hospitalizovaná a prepustili ma do domácej liečby, kde mi do správy napísali: cervikometria UZV 18mm, pôrodnícky nález 2cm sakrálne, CK uzatvorený.
  Dali mi užívať magnosolv 2x1, v prípade potreby si mám dať magnezium tabletove, macmiror na 7 dni a následne užívať utrogestan 1 večer.
  Tvrdnutie brucha nepociťujem.
  Moja otázka je:
  - čo môže spôsobovať skracovanie krčka pri kľudovom režime ?
  - zafarbenie po macmirore na zltohnede až hnedé (akokeby spinenie) na pohotovosti mi povedali že krvácanie po vyšetrení nevidia a plod je v poriadku ?
  - ženy s takým krčkom v 31tt udržia bábätko do konca tehotenstva?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  18 mm naozaj predstavuje skrátený krčok a podávanie utrogestanu 200 mg do pošvy je plne indikované. Takéto skracovanie môže znamenať nedostatočnosř krčka maternice, tkanivá krčka sú mäkké a krčok neudrží tehotenostvo. Našťastie veľká väčšina žien aj s takto skráteným krčkom rodí v termíne. Určite je potrebné opakvoané vyšetrenie, aby bola jasná dynamika nálezu.

 • Klesajúce hcg

  , Autor: katarinaa

  dobry den, som v nemocnici kvoli podozreniu na mimomaternicove tehotenstvo. Poslal ma sem moj gynekoog kvoli pomalemu rastu hcg. V nemocnici som od štvrtka - vtedy bolo hcg 1222. Začala som špiniť a krvacat. Po necelych 48 hodinach kleslo hcg na 933. V maternici ani mimo maternice nič nevidia. Myslite že to vyzera ako mimomaternicove alebo skor ako potrat? Bude podla vas potrebny nejaky zakrok ak sa krvacanie same spustilo a hcg klesa? Bolesti nemam. Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na to sa nedá odpovedať, v každom prípade je to neprosperujúca gravidita a je potrebné dosledovať hladiny HCG do negativity.
  Ak by neklesali, je možné Vás zaliečiť pomocou metotrexátu, tak ako je to v štandardnom oporučenom postupe.

 • Môže byť zvýšené AFP kvôli krvácaniam a hematómom?

  , Autor: Patrich

  Dobrý deň pán profesor,

  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď na otázku:

  https://mamaaja.sk/poradne/archiv-poradne-gynekologa-mudr-z/tehotenstvo-a-dojcenie/otazka-69166

  Po všetkých komplikáciách som dostala informáciu, že mi vyšiel pozitívny triple test na NTD, 1:25. Ihneď som sa objednala k Dr.Čunderlíkovi - aj keď som len v 17tt, veľké deformácie by už mali byť zreteľné. Sestrička sa ma spýtala, či som v tehotenstve nekrvácala, lebo vtedy majú skúsenosť, že vychádzajú tieto testy falošne pozitívne. A ja krvácam/špiním už mesiac, mala som aj niekoľko hematómov.

  Môže súvisieť vyššie AFP (hodnotu neviem) s krvácaním? Stretli ste sa, prosím, s niečím takým?

  Ďakujem Vám veľmi pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno krvácanie zvyšuje prechod niektorých látok od plodu k matke, a teda môžete mať v krvi vyššie hladiny AFP, pričom v plodovej vode sú normálne hladiny a plod nemá rázštep chrbtice (NTD).
  Potrebné je dôkladné UZV vyšetrenie, prípadne zvážiť aj odber pldoovej vody na stanovenie hladiny AFP.