• zle vysledky:-(

    Dobry vecer,
    pan doktor,som zufala a potrebujem poradit...
    Vysli mi zle vysledky z AFP - riziko downa 1:2 a trizomia 18 - 1:200.
    Som v 15 - 16.tt, ( mam to ultrazvukovo posunute), mam 34 rokov a vzhladom na to,ze riziko 1:2 je naozaj pre mna vysoke, uvazovali sme s muzom o preruseni tehotenstva - nakolko uz mame dve zdrave deti. No vraj sa to u nas neda, pokial sa nevyjadri genetik...Zajtra idem na amniocentezu aj na genetiku, no neviem,co robit, ak tieto vysetrenia vyjdu negativne???Na kolko percent im mozem verit, ked tie vysledky boli az take zle? Mne uz vzdy bude blikat ta kontrolka 1:2....Nechapem,ako takyto pomer nemoze byt indikaciou,ak zena take dieta proste nechce???Naco sa potom robia tieto vysetrenia,led ich v podstate neberu do uvahy?
    A ktory genetik sa mi zaruci,ze aj napriek tymto vysledkom bude dieta zdrave?Bude ho potom on vychovavat???
    Este chcem doplnit, ze NT mi nerobili,lebo mal lekar dovolenku a nestihli to a brali mi nejake Papp-a - ale to prislo s vysledkom,ze skory odber, ze sa ma zopakovat, ale nerobili to - tie vysledky mi dali neskoro, az na dalsej poradni a uz bolo zase neskoro...
    Prosim vas, povedzte mi vas nazor, lebo som naozaj zufala z toho pomeru,ked si tu citam fora a uz pomer 1:100 sa povazuje za vysoky.....
    dakujem vam velmi pekne.

    Dobrý deň,
    Nepochopila ste zmysel skríningu,
    Tieto vyšetrenia iba určia riziko poškodenia plodu a na základe toho sa amnocentézou na 100% potvrdí alebo vylůči genetická vada. Skríning samotný nie je indikáciou na potrat, je indikáciou na ďalšie vyšetrenia. Ak bude výsledok amniocentézy v norme tak sa nemusíte stresovať.