Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Streptokoky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Rada by som sa opýtala. Mám týždňového chlapčeka a pri odchode z porodnice mu v stolici našli pomnoženého hemolitického streptokoka. Neviem, kde sa mu tam mohol nabrať, no pani pediatrička mi odporučila zatiaľ tento nález neriešiť, pokiaľ nie sú teploty. Može to byť problém?
  Druhá otázka sa týka streptokoka agalactiae. Pri porode mi boli podané antibiotiká, pretože som ho mala pozitívneho. Zaujímalo by ma, ako dlho je novorodenec chránený podaním antibiotík. Kdesi som čítala, že pre novorodenca je nebezpečný tento streptokok, pretože nemá voči nemu vytvorené protilátky. Kedy si ich teda začne vytvárať? Je chránený protilátkami v materskom mlieku alebo možnosť infekcie týmto streptokokom hrozí aj po porode?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prvá otázka je pre pediatra.
  Streptokok agalactiae je nebezpečný iba pri prechode pošvou, potom ho už dieťa masívne nevdýchne takže po porode už je riziko infekcie minimálne.