• Nadváha a tehotenstvo

    Dobrý deň pán doktor, mám 24 rokov, 2 a pol ročnú dcéru. Veľmi túžime po ďalšom dieťatku, ale ja som dosť pribrala, keď som prestala dcérku dojčiť, pasujem sa s tým už rok a za svet nemôžem zhodiť a ak aj tak to hneď naberiem. Už by sme ale nechceli čakať :-( Mám 156 cm a 85 kg, inak po zdravotnej stránke som úplne v poriadku. Chcem sa teda opýtať čo robiť. Je predpoklad že by som vynosila zdrave dieťa a následne porodila bez komplikácií. Veľmi pekne Vás prosím napíšte mi obšírnejšie aby som sa mohla na základe vás rozhodnúť. VELMI PEKNE DAKUJEM

    Dobrý deň,
    obezita v gravidite je riziková z mnohých komplikácii: preeklampsia, cukrovka, veľký plod, dokonca niektoré štúdie dokazujú zvýšené riziko vnútromaternicového úmrtia plodu (riziko je relatívne malé, ale vyššie oproti ostatnej populácii). Preto už vznikajú rozne opatrenia a štúdie na prevenciu obezity u mladých žien, zatiaľ s pomerne malým úspechom. V našej štúdii sme dokázali aj zvýšený počet cisárskych rezov a vyvolávaných porodov u žien s nadváhou a obezitou.
    Preto by bolo nanajvýš žiadúce, aby ste sa pokúsila ešte pred otehotnením upraviť hmotnosť. Samozrejme že zvýšené riziká ešte neznamenajú na 100%, že Vás to postihne, rovnako ako vačšina fajčiarov nezomrie na rakovinu pľúc.