Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • 3D

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor, na vyšetrení 3D ultrazvukom, keď doktor pozeral srdiečko, tak to celé blikalo na červeno a zlto, je to v poriadku? Nezobrazovalo to nejakú vadu?Ďakujem.

Podobné otázky

 • Deformácia žlčníka

  , Autor: Ef2002

  Dobrý večer, som v 20+5tt. Dnes som bola na 3D ultrazvuk, zistili že moje bábätko má zdeformovaný žlčník opýtala som sa či je to problém odpovedala mi len odpoveďou “nedá sa s tým nič spraviť” samozrejme že sa bojím… môžte mi to lepšie vysvetliť ako bude fungovat bábätko a podobne? Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ospravedlňujem sa, ale o tomto som nikdy nepočul. Popisuje sa chýbanie žlčníka, vtedy to môže znamenať prítomnosť niektorých vývojových chýb alebo cystickej fibrózy, ale o deformácií som nepočul. Možno by bolo vhodné zvážiť u Vás a partnera genetické vyšetrenie na cystickú fibrózu.

 • Fluomizin

  , Autor: Petra47

  Dobrý deň, som v 21 tt druhého tehotenstva. V prvom tehotenstve som bohužiaľ porodila mŕtve bábätko v 35 tt (príčina nezistená, iba zápal plodových obalov). Lekár na 3D sone ma upozornil, aby som si dávala pozor na výtor a infekcie. Keďže výtok mám skoro stále a necítila som sa úplne fit (sem-tam ma zasvrbelo/pichlo) išla som k lekárke. Lekárka mi vyšetrila moč a zobrala stery. Výsledky sú negatívne. No kým boli výsledky naordinovala mi preventívne Fluomizin 10 mg 6 tabliet a po dobratí probiotiká Gynoflor. Zobrala som zatiaľ 3 tabletky. V letáku sa píše, aby sa liečba neprerušovala. Mám tieto tabletky dobrať aj keď mi nič nie je a následne si dať aj probiotiká? Kedy môžem výtok považovať za nebezpečný? Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  výtok je v tehotnosti normálny. Je potrebné povedať, že infekcia plodových obalov iba zriedka vzniká prechodom z pošvy, často sa tam dostane krvou, z úplne iného ložiska v tele, napríklad z dutiny ústnej. Preto sa už v súčasnej dobe, kultivácie pošvy ako "skríning" rizika predčasného pôrodu a zápalu obalov neodporúčajú. Pošva má veľmi dynamický obsah baktérii, vôbec nezáleží, čo sa nájde na výtere, pretože úlohu hrá vzájomný pomer a zastúpenie, a ich interakcie. Výtok v tehotnosti je úplne normálny prejav, pretože hormony stimulujú pošvové bunky k zvýšenej sekrécii tekutiny. Ak nemáte problémy, toto nie je treba liečiť ani vyšetrovať.
  Takéto rôzne preventívne podania liečív do pošvy ja osobne neodporúčam.
  Probiotiká určite odporúčam, ale Gynoflor je na zváženie, pretože obsahuje estriol. Síce sa vstrebáva v malom množstve a pre plod nemusí byť ohrozením, nevidím dôvod, prečo pridávať tehotnej žene ďalšie estrogény.

 • Testy CRP

  , Autor: kate1407

  Dobrý deň, zaujíma ma Vás názor na tieto testy. Majú význam pri zistení aj infekcie ako toxo alebo listerioza?
  Posledné dni ma prepadá pocit slabosti a bolesť hlavy v spánkoch a zo zadu v hlave, plus pichá ma vcelom tele. Pred 3dnami som dobrala antibiotiká na streptokoka v hrdle. Výsledky som mal v poriadku. Som v 22 týždni. Mám ísť k lekárovi alebo zbytočne stresujem. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  CRP testy sú nešpecifické testy, ktoré bývajú pozitívne pri celkovej bakteriovej infekcii. Nemajú nič spoločné s infekciou toxoplazmozy a listeriozy. Vaše príznaky nie sú typické ani pre toxo ani pre listeriozu.

 • Spotrebovaný krčok a otvorená na 3cm

  , Autor: Luckatsc

  Dobrý deň pán doktor.Včera ma hospitalizovali do nemocnice 35tt+3dni s nálezom otvorenia 3cm a spotrebovanym krčkom.Do nemocnice som šla ale s inym problemom a to žltozelenym vytokom a svrbenim.Dnes mi spravili kultivaciu a ležim s vyvyšenou panvou a dostávam magnezium.Chcem pre bábätko len to najlepšie ale čo sa týka tej vyvyšenej panvy cítim,že je to nadmieru neprijemné aj mne aj bábätku.Mne sa ťažko dýcha,boli ma z tej polohy chrbat a častejšie mi tvrdne brucho.Dcérka síce nenalieha toľko hlavičkou do spodku ale bruško mi prevýsa a cítim ako ju tlačí do jedneho miesta a z toho mi tvrdne brucho...Chcem sa vás opýtať.Zanedbám niečo keďže ležím viac natlačená hore k posteli aby som mala jedine nohy do šikma? Táto poloha mi sposobuje viac utrpenia ako užitku ale ak mi poviete že je to pre bábätko doležite tak sa do nej dám.Ďakujem za odpoveď☺️

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  táto poloha s podložením panvy je obsolentná a nemá význam, iba zbytočne zaťažuje pacientku.
  Okrem toho ste v 36. týždni tehotnosti, takže Vaše dieťa má obrovskú šancu, že aj po predčasnom pôrode bude zdravé, žiadne opatrenia nie sú potrebné, ani kľudový režim a ani magnézium. Nie je potrebné podať kortikoidy na zrenie pľúc, u nás by sme Vás prepustili domov, lebo hospitalizácia nepredlžuje tehotenstvo.

 • Pichanie v pošve a tvrdnutie brucha

  , Autor: Luckatsc

  Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať som prvorodička v 26tt+3dni.Od včera večera ma do dnes pobolieva chrbát.A pociťujem pichanie v podbrušku ale aj vyššie či v bokoch.Dnes mi už asi 6 krát stvrdlo brucho.Iné ťažkosti nemám.Som riziková a môj krček je dĺžky 2,7 už od 20tt a stále je nález rovnaký.Berem progesteron,magnezium a včera večer som dobrala 6kusový blister polygynaxu,nakoľko som mala svrbenie v pošve.Dnes ma pichá v brušku,mám bolesť krížov a bábätko ma kope uplne do ľavého boku.Nieje to nejaká extra bolesť ale bojím sa,či je to normálne.Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bez vyšetrenia Vám naozaj neviem poradiť. Pichavé bolesti obvykle neznamenajú vážnu hrozbu predčasného pôrodu, ale bolesti krížov môžu byť varovné. Bude dobré ak navštívite svojho gynekológa, aj preto, že máte skrátený krčok. Verím, že progesterón užívate vaginálne ako sa to odporúča.