• ako to rozoznať?

    Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa opýtať, či sa dá jednoznačne určiť a rozoznať pri veľkom potrete od 19 t.t. do 25 t.t. či je príčina infekcia, alebo je príčina slabosť krčka maternice. A ak by sa jednalo o infekciu, je to možno potvrdiť nejakým testom (napr. s krvi), že v organizme je prítomná infekcia? Keď som v minulosti potratila v 23 t.t (nález bol už spotrebovaný, tehotenstvo sa nedalo zachrániť), v nemocnici mi povedali, že som mohla mať infekciu, preto som potretila. Že som mohla mať ........? to bolo zvláštne vysvetlenie. A zas na kontrole mi môj obvodn. gyn. povedal, že mám tzv slabosť krčka. Čiže 2 rôdze interpretácie. Potom následne tehotenstvo bolo o 7 mesiacov, rizikové, veľmi stkátený krčok zašívali v 20 t.t poctivo som ležala, aj napriek tomu som porodila predčasne v 35 t.t. Dieťa má dnes 2 roky, a nechcem aby ostal jedináčikom to viem určite. Na čo by som sa mala pripraviť v prípade ďalšej gravidity? Neviem či som správne pochopila s niektorých Vašich odpovedí v tejto poradni pacientkam, že serkláž považujete za absurdnú operáciu. To naozaj už v populácii neexistuje aj keď len malé percento pacientiek, ktorým by mohla serkláž pomôcť vôbec porodiť a nepotratiť a stať sa tak vytúžene matkou? Ja som mala pocit, že mne serkláž pomohla aspoň predčasne porodiť namiesto potratiť. Aká mohla byť však príčina predchádzajúceho potratu? Infekcia či slabosť krčka? A ešte by som chcela poznať Váš názor na to, že keby si rodička v žiadnom prípade neželala pri prirodzenom pôrode nástrih hrádze (sama by niesla riziko prípadného nadtrhnutia), či by ste pacientke vyhoveli. ďakujem za odpoveď a odporný názor.

    Dobrý deň,
    málokedy sa potvrdí presná príčina potratu, infekcia často prejde k plodu tak, že matka nemá žiadne príznaky ani zápalové parametre. Keby sme ich mali, mohli by sme snáď niektorým prípadom zabrániť.
    Čo sa týka nedostatočnosti krčka, tá je tak strašne zriedkavá, že niektorí autori ju už ani neuznávajú ako príčinu. Snáď po opakovaných konizáciách by sa mohlo o uvedenú diagnozu jednať, ale nie sú na to jednotné kritériá.
    Ak ste pomcou serkláže donosila dieťa (nikto však nevie, či by ste ho nedonosila aj bez nej), tak by som ju asi v ďalšej gravidite opakoval, pre istotu.
    Nástrih hrádze robíme iba v dvoch prípadoch:

    1. ak je ohrozený plod, nástrihom ušetríme 2-3 kontrakcie, čo znamená niekedy až 15 minút dusenia plodu (prípadne ak sa rodí dieťa predčasne, tak nástrihom chránime jeho nezrelý mozog pred prílišným útlakom tkanivami hrádze)
    2. ak je hrádza vysoká a pevná tak, že hrozí natrhnutie ku konečníku.

    Ak by niektorá rodička vedela lepšie ako ja, že nástrih je pre ňu škodlivý, tak v 2. prípade by som jej ho neurobil v 1. prípade určite áno, lebo by bola prvá, ktorá by ma zažalovala, ak by mala postihnuté dieťa. Ošetrenie konečníku vieme previesť a to že jej niekedy može začať unikať stolica, o tom bola informovaná.