• Prietoky v 30.tyzdni

    , Autor: nikina17

    Dobry vecer,

    rada by som sa informovala ohladom prietokov. Dnes som absolvovala UZV v 30.tyzdni. Kompozitny vek 29+5 ( podla menzes GA 30+5). Odhad hmotnosti plodu 1443 g (+,-) 211g. Lekar mi povedal, ze sa jedna o normalny morfologicky nalez, rast primerany i ked babatko vraj o tyzden zaostava, ale to je vraj normalne a moze to byt zapricinene aj nespravnym odhadom napr.terminu porodu, ale aj tym, ze je to dievcatko, tie vraj maju mensiu hmotnost.

    RI a.cerebri media: 0,99
    RI a.umbillicalis: 0,75 - horná hranica normy

    Upozornil ma, ze RIa.umbillicalis: ma hranicnu normu nakolko pre tento termin by mala byt pod 0,70. Kazal mi uzivat 3-4 denne 500mg maznezia a kontrolu o dva tyzdne. Vraj ak sa mi to neupravi, tak budem hospitalizovana a pri dalsom nezlepseni stavu sa bude uvazovat o cisarskom reze, lebo vraj babatko by mohlo mat problemy s prijmom zivin a kyslika. Velmi ma to vystrasilo. Snazim sa zdravo stravovat, uzivat vitaminy aj mineraly pre tehotne, moj gynekolog mi predpisal magnezium 3x500 mg ktory uzivam kvoli tomu, aby mi netvrdlo brusko a beriem ho naozaj poctivo. Hrozi mne alebo babatku nejake riziko a je naozaj nutna hospitalizacia pri tychto hodnotach. Dalsie UZV mam absolvovat 24.11. okrem toho 22.11.mam poradnu u svojho gynekologa s ktorym by som to tiez chcela konzultovat, ale rada by som pocula aj vas nazor.

    Vopred velmi pekne dakujem za odpoved. Veronika

    Dobrý deň,
    ultrazvuk je iba odhad - na základe 3-4 rozmerov odhadne prístroj gestačný vek, Vaše dieťa je naprosto normálne veľké, rozdiel až 14 dní je normálny, keby Vás ten istý doktork vyšetril za 2 hodiny, možu vyjsť kľudne o týždeň rozdielne výsledky (je to v tom, že chyba merania sú 3 mm, čo je akurát týždeň rastu), nechápem prečo sa nad tým takto mudruje.
    Prietoky máte naprosto v norme, vyšetrenie prietokov v 30: týždni nie je indikované, iba v prípade, ak plod vážne zaostáva v raste. Nijako sa nestresujte, je to naozaj v poriadku.
    Prietoky v a. umbilicalis signalizujú nesprávnu funkciu placenty, ktorá by sa prejavila výrazným zaostávaním v raste (aj 3 týždne a viac).
    Vaše dieťa je zdravé, magnézium berte, ničomu to neublíži a hlavne sa nestresujte.
    Proti opatrnosti samozrejme nie je treba nič namietať, ale hlavné je nestresovať pacientov zbytočne.