Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Cervix

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň p .doktor
  chcela by som sa poradiť ohľadne šoférovania. Som v 32 tt, krčok skrátený na 21 mm, CS 5-7, DS vyplnený nalieh. hlavičkou, po sledovaní sa to po týdžni nezmenilo. Beriem MGo 3 x denne. Chcem sa spýtať či v takomto prípade možem šoferovať. Ďakujem pekne.

Podobné otázky

 • Placenta praevia partialis

  , Autor: Lula56

  Dobrý deň pán doktor, som v 24tt a mám placentu praevia partialis. Lekár mi nič k tomu nepovedal, len to, že sa ešte môže zdvihnúť. Môžete mi prosím k tomu napísať niečo viac, či je to nebezpečné? Veľmi sa bojím, mám za sebou 2potraty, jedno MMT, a pred 6rokmi sekciu. Mohlo toto všetko spôsobiť tu nízku placentu?
  V správe od lekára mám že cervix sakrálne 2,5cm, CK uzatvorený, USG TVS-cervikometria, cervix 3,1cm uzatvorený.
  Ďakujem krásne za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  cisársky rez v minulosti zvyšuje riziko nízkeho uloženia placenty. Je dôležité zistiť, či placenta prechádza cez jazvu na maternici a či sú na nej známky vrastania do svaloviny. Pri raste maternice sa naozaj môže dolný okraj placenty vytiahnuť vyššie, závisí však na viacerých faktoroch. Bude potrebný podrobný ultrazvuk okolo 30. týždňa.

 • Cervix

  , Autor: Fialka444

  Pán profesor, som v 22 g.t., mam podozrenie na cervikálnu insuficienciu, pred týžňom mal cervix cervikometriou 3.4cm, zdal sa na pohmat mäkší, o týždeň na to 3cm, odp. kľudový režim a progesteron, kontrola o 14 dní, pri dlhšom státí pociťujem tlaky na maternicu, brucho mi netvrdne, moja otázka je aký máte nazor na leteckú prepravu a dovolenku v trvaní 7 dní do Grécka, mam z toho strach. Viem, že riziko je az predčasného pôrodu je až pod 2.5cm, ale aj tak Vám píšem, čo si o tom myslíte. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň, ak máte cervikometriu 30 mm, tak máte riziko predčasného pôrodu rovnaké ako ostatné nízkorizikové tehotné a nie sú potrebné žiadne špeciálne opatrenia.

 • Kontrola krčka

  , Autor: Mice169

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať, koľko krát by mal gynekológ na bežnej poradni počas celého tehotenstva kontrolovať stav krčka? Mám pocit ze od 12tt. ( Teraz som v 25tt) mi lekár kŕčom, resp. vyšetrenie zo spodu nerobil. Je to v poriadku? Mám si o také vyšetrenie žiadať? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vaginálne vyšetrenie na zhodnotenie stavu krčka maternice by malo byť súčasťou pravideľných vyšetrení v poradni. Avšak u nás prijatý štandardný postup je v tomto zmysle trocha nejednoznačný:
  "Vonkajšieho vyšetrenia tehotnej a bimanuálne vyšetrenie tehotnej (zhodnotenie cervix skóre - podľa zváženia)"
  V niektorých krajinách sa tehotné vaginálne nevyšetrujú. Odporúča sa však okolo 25.-26. týždňa meranie krčku maternice ultrazvukom (cervikometria), čo je najpresnejší ukazateľ hroziaceho predčasného pôrodu.
  Osobne si myslím, že cervikometria má význam už po 16. týždni, pretože môže zachytiť nedostatočnosť krčka maternice a prípadne možno indikovať potrebnú liečbu.

 • Skrátený krčok 21.tt

  , Autor: nkika

  Dobrý deň pán doktor,
  Minulý týždeň som bola na morfologickom ultrazvuku v 20.tt. Som prvorodička. Všetko je v poriadku. Avšak na ultrazvuku mal celkom nízko hlavičku. Následne som bola ešte v BA s manželom na platenom vyšetrení u iného doktora. Všetko sa podarilo pomerať okrem hlavičky. Doktor ma poslal von sa poprechádzať, piť vodu, vraj to malého posunie. No neúspešne. Nakoniec sa ho podarilo aspoň pomerať. Doktor mi navrhol kontrolu, že ma pozrie aj zospodu ak chcem, nakoľko som mu vravela, že aj naposledy mal tak hlavičku nízko. Vyšetrením zistil, že krčok je zatvorený, ale nameral uterus length 2,97 cm a cervix v priemere 2,2 cm - vezikulizacia. Poslal ma mojej doktorke a kľudový režim. Riešili sme to samozrejme hneď, lekárka nám dohodla vyšetrenie v nemocnici na ďalší deň, nakoľko bola odcestovaná. Doktor v nemocnici najprv poznamenal, že krčok je úplne v poriadku, som zatvorená bez funnelingu, plod vitalny a namerali niečo vyše 2,7 cm. Povedali, že hospitalizovať ma netreba ani zašiť v tomto momente. A predpísal mi Progestanelle 200mg raz denne večer vaginálne. Doteraz som žiadne komplikácie nemala, výsledky mám dobré a malý je vraj úplne zdravý. Pohyby som začala cítiť celkom skoro už na konci 16.tt. Jedine výsledky som mala zvýšené na štítnu žľazu a tam mi endokrinológ nasadil Euthyrox 25mg. Okrem toho beriem každý druhý deň Femibion2. Chcem sa len spýtať na Vás názor, či je možné, aby sa malý časom posunul vyššie alebo mi týmto pádom hrozí predčasný pôrod. Odpočinok mi vyslovene prísny nenariadil vraj sa nemam len namáhať ale sem tam sa môžem prejsť. Prácu viem robiť z domu. Doktorka mi nariadi častejšie kontroly, asi každý týždeň.
  Znepokojuje ma tá hlavička nakoľko pri meraní krčku bolo vidno, že ju má pri tej stene krčka.:( Stále nerozumiem, prečo je Zrovna tam. Príp. či mi viete vy dať ešte nejaké odporúčania, aby som úspešne prešla aspoň do bezpečných týždňov. Pomôže mi ten progestanelle udržať krcok aspoň tak ako je? Ďakujem veľmi pekne vopred za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bez vyšetrenia si iba veľmi ťažko možno predstaviť, ako nález vyzerá, lebo popisy Vašich dvoch vyšetrení sa dosť líšia. Ak je krčok 27 mm, tak je riziko predčasného potratu alebo predčasného pôrodu nízke. Progesteron vaginálne spevňuje krčok a dáva sa pri dlžky pod 25 mm.
  Hlavička je natlačená v dolnom segmente vždy v dôsledku kontrakcii, plod je v tomto ohľade pasívny. Je potrebné sledovať dlžku krčka v pravideľných intervaloch pomocou vaginálneho ultrazvuku.

 • Krčok

  , Autor: simik1903

  Dobrý deň pan doktor, ja by som sa chcela poradiť ohladne tvrdnutia brucha.
  Mam tiez taky pocit, ze sa mi postupne skracuje krcok, ale rozhodne neviem, ci to je tym, ze v tehotenstve je to prirodzené alebo sa to postupne zhoršuje?
  V 17tom týždni som mala dlzku krcka 39 mm, v 22 tt som mala dlzku 33..nikto mi na to nic nepovedal, iba ze mam lezat. Na lekarskej sprave som mala : Cervix funčkná dĺžka 33mm, vnut bránka T, valsav negat, bez funnelingu, hrdlo sakralné, tuhé, formované, zatvorené, klenby volné, nekrváca a normotonus (kvoli tomu silnemu tvrdnutiu).
  Mam uzivat magnezium, ale brusko mi tvrdne aj tak. Je pravda, ze mam naozaj obstipacnu stolicu, aj ked sa snazim ju upravit akokolvek, niekedy je to naozaj tazko.
  No teraz som v 24 tt, brusko tvrdne, snazim sa co najviac lezat, ale nerozumiem tomu krcku. Kontrakcie to nie su teda, dali ma na ten pristroj a vyjadrili sa, ze som prilis chudá tak citim viacej pohyby plodu. Tak ale preco mam lezať?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  dlžka krčka 33 mm je úplne normálna a nie sú potrebné žiadne opatrenia. Nikdy sa nedokázalo, že by kľudový režim predlžoval tehotenstvo pri hroziacom predčasnom pôrode.
  V 26. týždni sa odporúča skríning merania krčka, ak by bol skrátený pod 25 mm, je potrebné nasadiť vaginálne progesteron.