• triplle test trizomia 18

    dobry den chcem vas pekne poprosit o radu mam 41 rokov v 13 tyzdni mi zistili ze cakam jednovaječne dvojicky jednoplacentove jednolozkove teraz som v 17 tyzdni babatka su asi o dva tyzdne mensie robili mi triplle test a vyslo mi zvysene riziko trizomie 18 riziko nie je mozne odhadnut u gravidity s dvojičkami chcem sa spytat ci u dvojičiek je vacsie riziko poskodenych plodov ci amniocenteza toto podozrenie odhali alebo vyluci u oboch plodov velmi tužim mat zdrave babetka je to moje 4 tehotenstvo prosim o radu som velmi nestastna s vysledkov pozerala som na internete co to vlastrene znamena a som velmi velmi nestastna dakujem

    Dobrý deň,
    táto situácia je strašne zložitá. Je veľmi divné, že už v 17. týždni sú plody menšie, ak v 13. týždni boli adekvátne veľké, tak je nepravdepodobné, žeby za mesiac zaostali o 2 týždne.
    Ak sú to naozaj jednovaječné dvojčatá, tak by mali mať obe rovnakú chromozomálnu výbavu. Ak majú spoločnú aj dutinu (monoamniálne) stačí odber plodovej vody z tej jednej dutiny, ak sú oddelené, vhodný je odber od oboch.
    Ide o to, že aj jednovaječné dvojčatá môžu mať rozdielny karyotyp, ak sa chyba stane pri delení, nie pri oplodnení.
    Ak by išlo o trizomiu 18, táto sa dá poznať aj pri dokladnom ultrazvukovom vyšetrení na dobrom prístroji (na rozdiel od trizomie 21, ktorá sa poznať nemusí).