Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • triplle test trizomia 18

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den chcem vas pekne poprosit o radu mam 41 rokov v 13 tyzdni mi zistili ze cakam jednovaječne dvojicky jednoplacentove jednolozkove teraz som v 17 tyzdni babatka su asi o dva tyzdne mensie robili mi triplle test a vyslo mi zvysene riziko trizomie 18 riziko nie je mozne odhadnut u gravidity s dvojičkami chcem sa spytat ci u dvojičiek je vacsie riziko poskodenych plodov ci amniocenteza toto podozrenie odhali alebo vyluci u oboch plodov velmi tužim mat zdrave babetka je to moje 4 tehotenstvo prosim o radu som velmi nestastna s vysledkov pozerala som na internete co to vlastrene znamena a som velmi velmi nestastna dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  táto situácia je strašne zložitá. Je veľmi divné, že už v 17. týždni sú plody menšie, ak v 13. týždni boli adekvátne veľké, tak je nepravdepodobné, žeby za mesiac zaostali o 2 týždne.
  Ak sú to naozaj jednovaječné dvojčatá, tak by mali mať obe rovnakú chromozomálnu výbavu. Ak majú spoločnú aj dutinu (monoamniálne) stačí odber plodovej vody z tej jednej dutiny, ak sú oddelené, vhodný je odber od oboch.
  Ide o to, že aj jednovaječné dvojčatá môžu mať rozdielny karyotyp, ak sa chyba stane pri delení, nie pri oplodnení.
  Ak by išlo o trizomiu 18, táto sa dá poznať aj pri dokladnom ultrazvukovom vyšetrení na dobrom prístroji (na rozdiel od trizomie 21, ktorá sa poznať nemusí).

Podobné otázky

 • triplle test trizomia 18 dvojičky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  ďakujem vám velmi pekne za vašu odpoveď zo dna 04.09. 2010 chcela by som sa ešte spýtať na ten rozdiel
  v 13 týždni presne 12+3 CRL 12+1 12+3
  v 16 týždni vlastne 15+2 BPD. a obidva plody boli 13+0
  v 13 týždni mi robili morfologicky ultrazvuk v inom zariadení ako v 16tom a aj iný lekar
  Neviem či je rozdiel v ultrazvukoch alebo v hodnotách alebo sa niečo deje s babatkami. budem vám vďačná za vašu odpoveď
  chcela by som ešte vediet ci je pravda, že čim neskor sa robí plodová voda tým je menšie riziko potratu. a či je možné že by moje babatka boli zdravé napriek výsledkom "zvýšené riziko trizomie 18"! lebo vraj čím výšší vek matky tým presnejšie sú vysledky tohoto testu. dufam že mam šancu a plodova voda dobre dopadnebre. dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  mne to príde veľmi divné a určite je to potrebné dovyšetriť, takéto zastavenie v raste na začiatku tehotnosti nebýva. Buď je chyba merania, alebo sa deje ničo závažné.
  ZVýšené riziko trizomie 18 je nepresný termín, ale pri dvojíčkach sa presnejšie vyjadriť asi nedá. Amniocentéza sa robí po 16. týždni.