Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • bránka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Som v 37 t.t. Pri vyšetrení mi moja gynekologička povedala, že mám bránku otvorenú na dva prsty. Odoslala ma na CTG vyšetrenie do Levíc. Tam mi ale povedali,že takéto vyšetrenie robia len u nich hospitalizovaným pacientkam a bez dalšieho vyšetrenia ma poslali domov. Mám sa niečoho obávať alebo je to v poriadku? Nie je to nejako nebezpečné pre dieťatko?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neviem, čo mám k tomu povedať.
  Ohrozená nie ste, CTG sleduje stav plodu, ktorý nesúvisí s nálezom na čípku, na druhej strane, ak obvodný gynekológ určite vyšetrenie požaduje, tak by sa malo spraviť, ale mám málo informácii.

Podobné otázky

 • Otehotnenie a herpes

  , Autor: Barrb

  Dobrý deň prajem, mávam opakujúce sa opary na pere, t.j. raz mesačne, preto sa chcem opýtať v prípade tehotenstva, či herpes v každom mesiaci nemôže byť problémom pre vyvíjajúci sa plod. Ďakujem za odpoveď.

 • Pichanie v podbrušku 29tt

  , Autor: Baja776

  Dobrý deň prajem. Pán doktor momentálne som v 29tt a od včera pociťujem výrazné pichanie dole v podbrušku (niekedy to smeruje aj k pupku),ktoré ma obmedzuje pri veškerom pohybe. Každý jeden krok je pre mňa nesmierne bolestivý. Bolesti ustúpia iba keď si ľahnem. Užívam 1-2x denne Magnezium citrate. Podobná situácia bola cca 2 týždne dozadu, bolesti po 2-3 dňoch zmizli ale teraz je pichanie v podrušku výraznejšie. Pohyby bábätka cítim pravidelne, avšak na poslednej poradni 22.6 som mala placentu uloženu nižsie 1,5cm od bránka. Chcem sa teda informovať, či môže byť toto dovôd tak silného pichania v podbrušku a či treba vyhľadať lekarsku pomoc skôr, poradňu mam o týždeň. Za odpoveď ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vyzerá to na bolesti v spone - symfýze, vpredu sa spájajú obe kosti lonové chrupavkou a vplyvom tehotenských hormónov môže dôjsť k rozvolneniu tejto chrupavky, pri chôdzi sa potom trocha trú tie kosti o seba, čo pacientky popisujú ako pichavé intenzívne bolesti. Napríklad pri vstávaní z postele sa to často zhoršuje. Pomôcť môže tehotenský pás, ktorý spevní panvový kruh.

 • Predčasný porod

  , Autor: simik1903

  Dobrý den, hrozí mi podla daných výsledkov predčasný porod?
  Momentalne som v 34tt, v utorok zacinam 35tt.
  Portio tuhe formovane zatvkrene, medialne, hlavicka nalieha na vchod, mierne dilatuje klenby, placenta fubdus GIII, vnutorna branka Y, valsav negat, bez funnelingu?
  Dg: 047,0

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie je napísaná dlžka krčka, takže sa nedá vyhodnotiť, či je nález pokročilý. Osobne si myslím, že nie, ak je portio tuhé formované.

 • Predčasný pôrod

  , Autor: simik1903

  Dobrý deň pán doktor, zajtra začínam 33tt. Krčok mam dlhý 43mm, valsav negat, bez funnelingu, ale vnútorná bránka je Y, hrdlo tuhé , zatvorené. Diagnóza hroziaci predčasný pôrod. Naozaj je nález kvôli tej bránke taký zlý alebo len potrebovali určiť nejakú diagnózu do papierov na pohotovosti?
  Dakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak máte funkčnú časť krčka 43 mm, tak máte riziko predčasného pôrodu rovnaké ako ostatné ženy, teda ste zdravá. Avšak je možné že celková dlžka je 43 mma funkčná časť je menej, to by tam malo byť napísané, ak máte funkčnú časť menej ako 15 mm, potom je riziko predčasného pôrodu zvýšené

 • Krčok

  , Autor: simik1903

  Opat ďakujem za odpoved, je mi ozaj luto, ze ste tak daleko a nemozem sa dostavit. https://mamaaja.sk/poradne/archiv-poradne-gynekologa-mudr-z/tehotenstvo-a-dojcenie/otazka-64803
  Bola som vsak na pohotovosti, kde mi teda odmerali krcok a teda zevraj ma 6cm. To je zase co za blbost? Veď krčok nemoze znova narast alebo áno? Vnutorná bránka T, zevraj som zatvorena. Ale aby som v 22tt mala 33mm a teraz zrazu 6? Pani doktorka sa vyjadrila, ze minule meranie bolo asi zle zrealizovane, ze krcok mohol byt stoceny, ze to sa neda presne urcit.
  Ctg bolo bez kontr cinnosti.
  Pan doktor podla Vas ako velmi je toto realne?