Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,154 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • skracovanie krčka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den

  V 16tt som zacala pocitovat tvrdnutie bruska palpačne bol krčok skrateny na 2cm cervikometria bola 22mm.

  V 21tt som pocitovala silne bolesti v podbrusku tak som bola v noci na pohotovosti, kde lekarka skonstatovala ze sa nic nedeje a cervikometria bola 29mm.

  Rano ma vsak vysetril iny lekar ten skonstatoval ze palpacne 1,5cm, a ze babo sa tlaci dole a hned ma hospitalizovali.V nemocnici som bola 14 dni, vsetky výsledky boli ok a v 22tt bol krcok "o nieco" skrateny, cervikometria 40mm.

  Dnes v 24tt som bola v rizikovej poradni a lekar zapisal palpačne 1,5cm a netvaril sa velmi nadsene.

  Popravde ma uz tie vysetrenia stresuju.Tak kolko ma vlastne ten krcok?Hrozi mi realne predcasny porod?Podotykam ze sa momentalne citim dobre, brusko neboli a netvrdne a uz mam dva porody v termine za sebou(pocas druheho tiez problemy s tvrdnutim bruska od 24tt).

  Inak cely den poctivo lezim, len mam obavy ze aj napriek tomu predcasne porodim:-(


  Dakujem

  Alena
  Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v 16. týždni je cervikometria naprosto obsolentná, vtedy sa dĺžka čípku nemerá, potrat prebieha úplne inak a nie skracovaním.
  Ak je nad 25 mm, tak to považujeme za normu, ale doležitá je aj tuhosť čípku, jeho orientácia a prípadne otváranie. Osobne si myslím, že ste OK, keby hrozil potrat už dávno potratíte.

Podobné otázky

 • Pichanie v pošve 29tt

  , Autor: Lenik1999

  Dobrý deň prajem. Som v 29tt a už dva dni pociťujem intenzívne pichanie v pošve. Čítala som ze takto môžem pociťovať skracovanie krčka maternice :( neviete čo by to mohlo byt ? Ďakujem za každú radu. Poradňu mám až o 2 týždne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  skracovanie krčka je bezbolestivé a neprejavuje sa pichaním v pošve. Môžete mať mykozu alebo iný problém, bez vyšetrenia to neviem určiť.

 • Skracovanie krčka maternice

  , Autor: potvora27

  Dobrý deň, dnes som bola na vyšetrení u svojej gynekologičky. Aktuálne som v 29tt+3 a krčok maternice sa skrátil na 3,6 CM. Pred mesiacom, 3.3. mal ešte dĺžku 5 CM. Nariadila mi kľudový režim, maximálny oddych a zvoľniť aj v práci. Chcem sa preto informovať, či je to ešte v poriadku, alebo mám skutočne pouvažovať nad vypísaním na PN. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prosím nestresujte sa a nedajte sa vypísať na PN, absolútne nie je podsattné či má krčok 50 mm (to technicky nie je možné) alebo 30 mm. Ak máte nad 25 mm, máte riziko predčasného pôrodu rovnaké ako všetky ostatné zdravé tehotné.
  Okrem toho nikto nikdy nedokázal, že by kľudový režim znižoval riziko predčasného pôrodu a to už tiež je zastaraná povera.
  Normálne žite, normálny zdravý život, Váš nález (ak je dobre zmeraný) je úplne v norme a ste zdravá tehotná.

 • Prvé tehotenstvo rizikové

  , Autor: ZuzMi

  Dobrý deň, rada by som sa opýtala aj na Váš názor. Prvé tehotenstvo sa skončilo potratom v 8 týždni, musela som ísť na kyretáž. Druhé tehotenstvo mi bol nasadený duphaston po tom, čo som začala v prvých týždňoch špiniť. Okolo 20 týždňa mi začalo veľmi často tvrdnúť bruško, takže som ležala doma a brala magnézium. Medzitým som bola na pohotovosti kvôli jemnému krvácaniu, ale nič zlé sa nenašlo. V 31 týždni som išla na pohotovosť kvôli podozreniu že odteká plodová voda, čo sa našťastie nepotvrdilo, ale zistili , že sa mi skracuje krčok, ostala som v nemocnici na pozorovanie a po pár dňoch pozorovania zistili, že sa začínam aj otvárať aj po nasadení magnézia. Pichli mi kortikoidy na pľúcka malého a nakoniec som tam ostala do 36 týždňa kedy som spontánne porodila. Celé tehotentsvo nebola úplne najradostnejšia skúsenosť ale skôr strach o malého (ktorý je našťastie v poriadku), ale mám obavy z ďalšieho tehotenstva. Chcem sa teda opýtať, z Vašej praxe určite viete povedať aspoň to, či máte slúsenosť, že ďalšie tehu bude tiež pravdepodobne rizikové, alebo či sú tieto moje obavy zbytočné. V roku 2021 som tiež podstúpila skracovanie krčka, ale bolo mi povedané, že s tým to nesúvisí. Ďakujem vopred za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v ďalšej tehotnosti by ste mala brať vaginálne progesterón už preventívne (verím, že Vám ho teraz nasadili pri skracovaní krčka). Dlhodobá hospitalizácia je samozrejme nezmysel, u nás sa riadime podľa dlžky krčka, ak je menej ako 15 mm, podávame kortikoidy ale ženu prepúšťame domov, pretože riziko predčasného pôrodu je rovnaké, či je v nemocnici, alebo doma.

 • Skracovanie krcka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den. Som v 32.tt a povedal mi lekar ze krcok ma tendenciu sa skracovat. Som aktivna sportovkyna (bola som aj pred tehot.dlhe roky a cvicila som aj pocas) tak sa chcem opytat co mozem este vykonavat (rychla chodza,orbitrek,plavanie). je pravda ze som v stadiu stahovania,cize upratovaniu a inych cinnosti som sa nevyhybala. Dakujemza odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  krčok má tendenciu skracova sa je skutočne veľmi nepresný výraz. Buď je krčok pri cervikometrii (meranie krčka ultrazvukom) kratší ako 25 mm a potom je riziko predčasného pôrodu zvýšené, alebo je dlhší a riziko je v medziach normy a nemusíte sa obmedzovať.

 • skrátený krčok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pán doktor, prosím vás o odpoveď na moju otázku. V 27. týždni tehotenstva mi bola robená serkláž pre skracovanie krčka maternice a aj otváranie. Otvorená som bola na 1 cm, aj vonkajšia aj vnútorná bránka. cervikometria v tom čase bola 29 mm. Po serkláži o týždeň cervikometria 36 mm, steh drží. Na kontrole o dva týždne podľa vaginálneho vyšetrenia steh drží, bránka pre špic prsta priechodná, krčok skrátený na 1 cm, cervikometria nerobená. Údaj, že krčok skrátený na 1 cm podľa vaginálneho vyš. bol aj pred serklážou, hoci cervikometria bola 29 mm. Chcem sa spýtať, či cervikometria nie je ten istý údaj, ako údaj dlžky krčka podľa vag. vyšetrenia?Myslíte, že riziko predčasného pôrodu je veľmi vysoké aj napriek prísnemu kľudovému režimu?Ďakujem za odpoveď. Teraz začínam 30. týždeň, lekar mi kázal prísť o týždeň na hospitalizáciu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  cervikometria sa robí preto, že je presnejšia než vaginálne vyšetrenie.
  nechápem zmysel hospitalizácie, ak je situácia akútna, mal Vás prijať hneď, ak to vydrží týždeň tak to zrejme vydrží aj mesiac.