Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • rizikové tehotenstvo?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Som v 11. týždni tehotenstva. Zo začiatku som mala mierne špinenie, ktoré sa však liečbou (duphaston, ascorutin) upravilo tak, že som špinila len približne každý štvrtý deň, potom raz za týždeň a to vždy len pár kvapiek. Lekár videl na sone okrem bábatka aj maličký hematómček, ale pripustil, že by to mohlo byť aj dvojča, ešte sa to nedalo rozoznať. Cítim sa dobre a teraz nekrvácam. Môžem mať pohl. styk?

Podobné otázky

 • hellp syndrom

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  rodila som plánovaným cisárskym rezom (kvôli očnej indikácii) týžeň pred termínom. Tehotenstvo som mala absolútne bezproblémové. Počas operácie mi však nevedeli zastaviť krvácanie. Následne som 2 dni strávila na ARO. Môj pôrodník mi následne oznámil. že pravdepodobne išlo o HELLP syndrom, ale vraj po pôrode sa to už nedá potvrdiť. Na internete som čítala, že HELLP syndrom sa zvykne prejavovať už v tehotenstve.
  1. Zaujímalo by ma, či skutočne sa môže Hellp syndrom prejaviť až pri pôrode?
  2. Kedže plánujem ďalšie dieťa, zaujímalo by ma, či vzhľadom k prekonaným komplikáciam, by som mala absolvovať nejaké zvláštne vyšetrenia (či už pred otehotnením alebo počas tehotenstva)? Je dôvod na rizikové tehotenstvo?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  men sa to zdá málo pravdepodobné, či vobec išlo o poruchu zrážania krvi, musel by som vidieť laboratórne nálezy, hellp syndrom sa prejavuje typicky v laboratórnych hodnotách, neexistuje povedať že sa jednalo "pravdepodobne" o HELLP, buď ste mala málo doštičiek a vysoké pečeňové testy alebo nie. Na to, aby ste pri porode krvácala by ste musela mať doštičiek menej ako 50.000, čo je nepravdepodobné. Osobne si myslím, že nevedeli stíšiť krvácanie kvoli operačným komplikáciam.
  Bolo by dobré vidieť operačný nález a laboratórne hodnoty, mne sa to zdá ako nezmysel.