Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,505 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Sekcia?

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    rada by som Vás poprosila o názor - momentálne som v 37+5 tt, moje tehotenstvo prebieha viac-menej bezproblémovo, no napriek tomu mi lekár pri poslednej poradni navrhol naplánovať sekciu. Podľa názoru môjho lekára je sekcia bezpečnejšia a nerád by riskoval, ako dôvody svojho návrhu uviedol :vyšší vek prvorodičky - 33, úzka panva (25,27,28,16 - výška 168, váha pred tehotenstvom 47kg, momentálne 58 kg ), tehotenstvo po IVF ET, pred 10-rokmi prekonaný spon. pneumotorax - odporučenie od pneumológa "setrné vedenie porodu"
    Samozrejme by som pre svoje vytúžené dieťatko chcela len to najlepšie a najbezpečnejšie, je podľa nás dôvod na plánovanú sekciu ? Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    pre mňa nie, ale ja osobne mám iba informácie z Vášho príspevku. Často v porodníctve rozhoduje aj "mimozmyslové" vnímanie, a je možné, že keby som bol Vašim porodníkom tak aj na základe týchto informácii Vám cisársky rez urobím.
    Indikáciu úzka panva ja osobne neuznávam.

Podobné otázky

  • zrasty a pôrod

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, rada by som sa s Vami poradila ohľadne pôrodu. Dávnejšie cca 15 r. dozadu som podstúpila operáciu, kedy mi pôvodne mali vybrať slepé črevo, nakoniec to nebolo slepé črevo čo ma trápilo alebo boli to mnohonásobné zrasty na črevách na rôznych miestach spôsobené zápalom z neskorého diagnostikovania celiakie. Je prosím Vás bezpečné porodiť klasickým spôsobom (kvôli tlaku na črevá) alebo sa skôr odporúča sekcia? Ďakujem.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    v tomto prípade je vysoko žiadúce aby ste rodili prirodzene, pretože cisársky rez môže byť pri zrastoch komplikovaný. V žiadnom prípade nie je indikovaný plánovaný cisársky rez a vyhľadajte pôrodnicu, ktorá má čo najnižšie percento cisárskych rezov, aby ste znížila riziko ďalšej operácie aj u Vás.

  • Pozit. streptokok, alergia na Pnc

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, chcem sa informovať. Dnes mi sestrička volala, že mi vyšiel pozit. streptokok. Som však alergická na penicilín a ampicilin, a tie atb sa vraj dávajú penicilinove. Je tam nejaká náhrada alebo sa robí sekcia? Na prvú kontrolu do nemocky idem až vo stvrtok, budem sa isto pýtať, ale vŕta mi to od rána hlavou. Som druhorodicka tak už mi idú scenáre hlavou, že čo ak mi tie atb ani nestihnú dat a dieťatko sa nakazí.
    Som aktuálne 36+5, od 30 tt som bola na rizikovom, pre skrateny krcok na 21 mm, pri zatlačení 9 mm. 2 týždne som bola hospitalizovana, a preliecovana aj na nejakú baktériu v moči. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    "alergiu" na penicilínové antiboitiká udáva pomerne veľa ľudí, pritom však viac ako 90% sa jedná o nesprávny údaj z detstva a nesprávne vyhodnotené vyrážkové ochorenie počas liečby penicilínom.
    Ak je to Váš prípad, že ste pri užívaní mala vyrážky, tak je úplne bezpečné podanie lieku zo skupiny cefalosporínov (napríklad cefazolín - vulmizolín), na ktorý je streptokok veľmi dobre ciltivý. Ak ste však mala v minulosti dusenie a vážny opuch tváre a dýchacích ciest, potom je potreba siahnuť po inej skupiny antiobiotík - napríklad po linkosamidoch (klindamycín - dalacín). V zahraničí sa u žien, ktoré udávajú alergiu na penicilín odporúča otestovať citlivosť na antibiotiká u zisteného streptokoka, aby sa zvolilo správne antibiotikum. Inak pozitivita streptokoka neznamená okrem podania antibiotík žiadnu zmenu v medicínskych postupoch, ak by sa aj nestihli podať, novorodeneckí doktori si odsledujú stav novorodenca a prípadne začnú včasnú liečbu u neho, ak by sa prejavila nákaza.

  • Vaginálny porod pri diagnozach

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den pan doktor zaujimalo by ma ,ze ked sa liecim na chronicku paroxyzmalnu hemicraniu ( migrena) a mam operovanú chrbtice ( dodnes tam mam titanove tyce) ci je mozne rodit takto vaginalne alebo ma caka sekcia? Dakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    čo sa týka tých tyčí, na jednej konferencii som konzultoval pána profesora, ktorý sa zaoberá operáciami závažných deformácií chrbtice a jednoznačne povedal, že žiadna takáto operácia kvôli skolioze nie je dôvodom na cisársky rez.
    A čo sa týka migrény, ta už vonkoncom nie, tam vôbec nie je racionálny dôvod. Ak ste z Bratislavy, radi sa o Vás postaráme a prevedieme prirodzeným pôrodom bez rizík.

  • Prirodzený pôrod po sekcii??

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, pán doktor,
    svoje prvé dieťa som rodila cisárskym rezom (vyvolávali mi pôrod, ale som sa "neotvárala"). Chcela by som sa spýtať ako dlho po sekcii môžem znovu otehotnieť a či je šanca, že sa mi druhé dieťa podarí porodiť prirodzene alebo sa už automaticky robí sekcia? Ďakujem.

  • Pôrod po perforacii maternice

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    dňa 16.10.2009 som po zamĺknutom potrate absolvovala kyretáž, pričom došlo k perforacii maternice. Po 3 mesiacoch som znovu otehotnela, termín pôrodu mám 15.10.2010. Chcem sa spýtať, či môžem rodiť prirodzene, alebo bude nevyhnutná sekcia? Ďakujem