• nepokojné bábätko

    Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či lekár dokáže len podľa odozvy srdca zistiť, či dieťa nemá v brušku nejaký problém.
    Pýtam sa preto, lebo moja svokra (síce už pred pár rokmi) tak prišla o bábo v 9. mesiaci, keď sa jej v brušku dieťatku obtočila pupočná šnúra okolo krku a udusilo sa. Celý deň pred tým cítila silné pohyby nepokojného dieťaťa a ani ona sa necítila dobre. Vtedy neboli k dispozícii ultrazvuky v takom množstve ako dnes a keď jej lekár urobil o pár hodín neskôr ultrazvuk, bolo už neskoro, dieťa už bolo mŕtve.
    Ja som v polovici 8. mesiaca a už 2 dni cítim ako sa mi dieťa v brušku veľmi hádže a spí minimálne, takmer celý deň cítim silné, až nepríjemné a bolestivé pohyby. Mám sa aj v dnešnej dobe obávať niečoho podobného? Dnes som bola na poradni a po upozornení lekára na môj problém mi urobil len odozvy srdca dieťaťa a z toho usúdil, že je v poriadku, vraj si len hľadá vhodnú polohu. Srdiečko bilo pravidelne. Bol by takýto problém viditeľný na odozvách, ak by sa dieťa trebárs dusilo? Má s tým súvis pravidelné bitie srdiečka?
    Môj nepokoj sa stupňuje aj tým, že práve lekár ku ktorému chodím na poradne bol tým lekárom, ku ktorému pred pár rokmi chodila svokra.
    Silné pohyby sú možno spôsobené aj tým, že dieťatko je trocha väčšie na svoj týždeň (podľa nedávneho ultrazvuku) a ja som maličká a pôvodne som bola aj dosť útla a tak má možno menej miesta ako v brušku väčšej mamy.
    Chcem preto poprosiť o radu, ako zistím, že to nie je normálne a bábo má problém. Mám požiadať o ultrazvuk, alebo sa zbytočne obávam? ďakujem

    Dobrý deň,
    vnútromaternicové odumretie plodu je nepredvídateľná tragédia, ktorej sa nedá zabrániť. Ak si dieťa utiahne pupočnú šnúru, je mŕtve do 3 minút, teda nič sa nedá robiť. Ani ultrazvuk nezistí, čo sa stane za 20 minút. Každý z nás je smrtelný a utiahnutie pupočníka je rovnaká "náhodná smrť" ako napríklad autonehoda.