Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,458 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • výsledky

    , Autor: Registrovaný používateľ

    dobrý deň p.doktor chcela by som sa opýtať na výsledky zo sona či zodpovedajú 20týž.a čo v prípade ak placenta nie je ako má byť v prípade že nebude na svojom mieste rieši sa to nejako?...

    BPD/hbd-44/19+3
    FL/hbd 33/20+3
    placenta- PS nízkonasadajúca prekrývajúca Hb

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    rozmery sú symetrické, a placenta prekrýva branku, je možné, že budete rodiť cisárskym rezom, ak to ostane.
    Nijako sa to nerieši v tehotnosti, pretože vývoj plodu naozaj nedokážeme nijako ovplyvniť-.

Podobné otázky

  • Viacpočetné infarkty placenty

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň prajem. Reagujem na odpoveď dr. ohľadom môjho 3. tehotenstva-fetus mortus v 36.tt. Áno, dieťatko bolo váhovo pod normou 1708g a 44 cm, čo zodpovedá 32tt. V 32tt. mi dr. povedal, že dieťatko vyzerá o týždeň menšie, ale ďalšia kontrola bola až v 36tt. Pohyby som stále cítila, ale prišla som pred plánovaným termínom kontroly, keďže mi praskla plodová voda. Záver pitvy bol viacpočetné infarkty placenty, preto som sa obávala, či sa to môže opakovať v prípadnom ďalšom tehotenstve. Dieťatko nemalo žiadnu VVV, ja som mala celé tehotenstvo ukážkové výsledky.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    už mám dostatok informácií, áno nedostatočná funkcia placenty je možná príčiny smrti plodu, čo sa prejavilo nízkou pôrodnou hmotnosťou. Otázka znie, či ste mali aj zvýšený tlak krvi, pretože preeklampsia je prítomná pri poruche rastu plodu až v 70%. V tom prípade je na zváženie preventívne podávanie Aspirínu 150 mg denne od 12. týždna tehotnosti.

  • Viacpočetné infarkty placenty

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň prajem. V treťom tehotenstve som v 36. tt. porodila mŕtve dieťatko. Príčinou boli viacpočetné infarkty placenty. Preeklampsiu ani eklampsiu som nemala, ani vysoký krvný tlak, ani teh. cukrovku, ani bielkovinu v moči, ani nie som obézna. Výsledky z hematológie mám v poriadku. Môže sa mi to zopakovať v ďalšom tehotenstve? V 1. Tehotenstve som mala MA v 8tt, druhé prebehlo bez komplikácií a v 3. fetus mortus 36tt. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    veľmi by som bol opatrný pri vyslovení záveru, že početné infarkty boli príčinou smrti plodu. Nie je to vylúčené, ale veľká časť plodov zomrie v maternici na príznaky dusenia a presná príčina sa nezistí a viacpočetné infarkty sú veľmi častý nález.
    Je dôležitá aj otázka, koľko plod vážil, či naozaj sa jednalo o nedostatočnú funkciu placenty, vtedy by mal byť plod váhovo pod normou.
    Osobne si myslím, že sa netreba obávať opakovania, ak máte tieto vyšetrenia v norme.

  • Toxoplazmóza vyšetrenie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor,
    na internete som sa dočítala, že toxoplazmóza môže byť prenášaná aj cez spermie. Je to pravda? A ak áno, je potrebné dať vyšetriť partnera? Doteraz sme mali iba chránený styk a chceli by sme sa pokúsiť o dieťa. Ja som si dala urobiť testy a u mňa výsledky neukazujú, že by som už prekonala toxoplazmózu, preto by som sa chcela spýtať na Váš názor. Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    niektoré štúdie síce dokázali možnosť prenosu ejakulátom, predovšetkým pri orálnom sexe, avšak týka sa to skôr imunitne oslabených jedincov pri HIV pozitivite.
    Je to raritné a nie je potrebné sa tým zaoberať, rovnako ako nevídím žiadny dôvod sledovať toxoplazmozu u zdravých netehotných ľudí.

  • Sono prsníka

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Výsledky zo sona:
    Subjektívne bez ťažkostí, st. p. ukončení laktácie cca v9/2023
    RA: neg
    OA: neg

    Koža, podložie: bez patologických mien
    Mamily: bez známok retrakcie
    Axily: bez patologickej lymfadenopatie
    Žľaza: typ fertilný
    Ložiskové zmeny: bez ložiskových zmien a atypií suspektných z malignity, vľavo v LQQ dve drobné v.s. duktektázie do 5 mm - jedna anechogénna, jedna so zahusteným obsahom.

    Záver: BI-RADS 2

    Doktorka mi povedala, že je všetko v poriadku. Netreba nič riešiť.
    Keď som to odniesla k svojej sestričke u gynekológa, tá mi povedala, že mám čítať s porozumením a že je vsetko v poriadku.
    Zabudla som sa opýtať, čo zn.duktektázia.
    Len mi povedala, že mám cysty a že sú v poriadku.

    A počas tehotenstva sa smie absolvovať sono prsníka?
    Ďakujem za Váš čas a ochotu.
    S pozdravom
    Atina

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    duktektácie znamenajú rozšírené mliekovody, čo nie je nič závažné. Nález je vnorme. V tehotnosti sa sono môže urobiť, ale je potrebné informovať lekára, lebo žľaza reaguje na tehotenské hormóny.

  • Cytológia

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň. Čaká má peventívna prehliadka. Chcela by som sa opýtať na Váš názor na rozšírenú cytológiu. Mám síce Dôveru, ale moja gynekologička nie je zmluvný partner, preto by som si za to doplácala. Odporúčate priplatiť si? Alebo je to len taký "reklamný trik"? Mám 36 rokov a doteraz som nemala žiadne zistenia v rámci bežnej cytológie.
    Vďaka

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    zrejme sa jedná o tzv. LBC cytológiu. Pri tejto metóde sa berie ster z krčka kefkou a kefka sa potom namočí do špeciálneho roztoku. V laboratóriu potom roztok dajú do centrifúgy a vyextrahujú z neho bunky. Výhoda tohto vyšetrenia je tá, že má menej často nereprezentatívne výsledky, pretože bunky sa zachytia vždy a menej často sú nesprávne odobrané. Zároveň je možné touto metódou vyšetriť aj prítomnosť HPV vírusu v materiály, prípadne aj iných patogénov.