• tehotenstvi po dvou cisarskych rezech

    Dobry den, pane doktore. Obracim se na vas s prosbou o radu. Mam dve zdrave dcerky (3roky, 11 mesicu). Pred par dny mi vysel pozitivni tehotensky test. Zustala jsem v rozpacich, tehotenstvi jsme neplanovali. Dostala jsem strach, protoze... Behem prvniho tehotenstvi jsem nemela vyraznejsi tezkosti, jen v 16.t.g mi vysly spane vysledky AFP a podstoupila jsem amniocentezu. Protoze se nepodarilo vykultivovat bunky plodove vody vhodne k sestaveni karyotypu, amniocentezu jsem podstoupila podruhe. Vysledky byly v poradku, dalsi prubeh tehotenstvi byl bez komplikaci. V uplnem zaveru tehotenstvi se objevil HELLP syndrom, proto byl indikovan akutni cisarsky rez. Dcerka byla hypotroficka a nezrala, ale vsechno zvladla. V prubehu druheho tehotenstvi jsem byla vedena s ohledem na HELLP syndrom jako rizikova, tehotenstvi bylo bez problemu. Dcerka prisla na svet planovanym cisarskym rezem, aby se predeslo pripadnym komplikacim. Vse probehlo bez problemu, dcerka je v poradku, jen ve sledovani kardiologa pro perzisujici foramen ovale. Chtela jsem se zeptat - jak "nebezpecne" je treti tehotenstvi po dvou cisarskych rezech ? Pricemz druhy cisarsky rez byl pred necelym rokem (treti porod by byl v odstupu 19 mesicu). Porod bude opet cisarskym rezem ?
    Dekuji mnohokrat za odpoved.

    Dobrý den,
    porod se určitě bude vést císařským řezem. Riziko prasknutí jizvy po císařských řezech je poměrně malé, i přesto byste měla být sledována v rizikové poradně s pravidelnou ultrazvukovou kontrolou jizvy na děloze.