Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,927 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • kliešť

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer.3.5.2010 som si našla na vnútornej strane stehna kliešťa.Išla som hneď na pohotovosť, kde mi ho lekár pinzetou vybral a ranu potrel jódom.Kliešť bol po vybratí celý a ešte žil.Som v 36. týždni tehotenstva a bojím sa, že bol infikovaný nejakou chorobou. Obvodná doktorka mi kázala ranu sledovať a prísť na odber krvi po 5-6 týždňoch. Nemala mi zobrať krv hneď? Môže infikovaný kliešť nakaziť plod a nejako ho poškodiť?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hrozí zápal mozgových blán a borelioza, riziko je však veľmi veľmi malé. Zápal mozžových blán plod priamo neohrozuje, iba Vás, borelioza v gravidite má nejasný priebeh a nie sú jednoznačné doporučenia, ak by sa vyskytlo začervenanie v mieste prisatia, je potrebné vyšetrenie a liečba. Krv je zbytočné naberať, lebo pozitívna bude až po nejakom čase po prejavoch.

Podobné otázky

 • Otazka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den.Chcela by som sa opytat ci borelioza je nebezpecna iba v priebehu tehotenstva.Kedze pred par rokmi som mala kliesta tam dole pod ochlpenim.Samozrejme som si ho vsimla az neskor kedze bol pod ohlpenim.Vyberala sim si ho sama pomocou oleja.Teda chcem sa opytat moze aj to robit neaku komplikaciu pri otehotneni kedze bol na takom mieste na akom bol?Alebo su solezite testy ci som vobec borelizu prekonala?Dakujem

 • borelióza v 9. mesiaci

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý deň, práve mi diagnostikovali boreliozu, som v 9 mesiaci gravidity a veľmi sa bojím o bábätko, v debatách na nete sa názory na možné nebezpečenstvo veľmi líšia a som z toho mierne povedané zmätená.Neviem ako som sa nakazila, kliešťa som nemala, len mi opuchol prst na nohe a asi o mesiac ďalšie dva.nič ma nebolelo ani nesvrbelo. Lekárka mi povedala že sa to lieči antibiotikami, ale začať chce až po pôrode (cca o 4t), nebude to neskoro? prípadne bude ohrozené kojenie bábätka? prosím napíšte mi či v takomto vysokom štádiu tehotenstva môže moje ochorenie zanechať nejaké následky na dieťatku a či je postup lekáky správny.dakujem...

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak máte naozaj boreliózu, tak by ste mala byť liečená už aj v tehotnosti. Ale osobne sa obávam, že diagnostika nie je taká jednoduchá a istá, doležitý je aj klinický obraz.
  Čo sa týka prenosu na plod, práce nie sú jednotné, a riziko sa považuje za pomerne malé, hlavne ak budete správne preliečená.

 • Uštipnutie hmyzom na prsník

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,

  prosím Vás o odpoveď na moju otázku. Zhruba pred týždňom ma niečo uštiplo na prsník aj na ruku. Miesto je stále červené a opuchnuté v strede vidno aj miesto vpichu(ale nevidno tam nejaké žihadlo ani hnis) Na ruke je to už celkom OK, ale prsník je stále začervenaný.
  Strašne sa bojím, čo to znamená. Prvé čo mi napadlo, že mám rakovinu a toto poštípanie to teraz takto prejavilo navonok prsníka. Mám 31 rokov,1 dieťatko - 5ročné a veľký strach ísť k doktorovi. Ale asi sa už budem musieť odhodlať. Prosím o odpoveď - je možné že mi neodpúcha, kvôli tomu, že by som tam mala skrytý nádor?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  rakovinu na 100% nemáte. Nádor to nie je, je to reakcia na poštípanie ale neviem, čo Vás poštípalo, či komár, kliešť alebo ovad.
  Dajte si na to fenistil gel a uvidíte ako rýchlo to zmizne. Ak to bol kliešť, tak je vhodné kožné vyšetrneie.

 • kliešť

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, včera som Vám písala, že som v 36.t.tehotenstva a že som mala na vnútornej strane ľ. stehna kliešťa, ktorý bol celý vybratý . Pýtala som sa Vás , či infikovaný kliešť môže ohroziť plod. Ďakujem za odpoveď a ešte sa chcem opýtať súvislosť kliešť a kojenie po pôrode. Ďakujem. Erika.B

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v tom nevidím žiadny problém, ani borelioza ani prípadná kliešťová encefalitída sa kojením neprenášajú, okrem toho riziko je minimálne.

 • kliestovy porod

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den chcem sa opytat ,mala som kliestovy porod ,maly nemal ziadne problemy po nom ,ale kamaratka mi povedala,ze v neskorsom veku po kliestovom porode moze a je vacsie riziko schizofrenie je to blbost alebo pravda ,nemame v rodine toto ochorenie ,a myslim si ze je to skor dedicne ochorenie.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pozdravte kamarátku.
  1. je to naprostá kravina
  2. kamarátka je naozaj veľmi fajn, keď Vám takétho nezmysly hovorí, zrejme Vám závidí zdravé dieťa, alebo je to skutočne zlý človek