• Hroziaci predcasny porod

    Dobry den pan doktor. Rada by som vas poprosila o radu.
    Som v 21tt. Mam jedno zdrave dieta (nov. 2005, tehotensvo uplne ok, porod sekcia), 1x MA z 12tt (feb.2007, histologia negativna), 1x predcasny porod v 23tt (okt 2007, dieta bolo morfologicky aj geneticky zdrave, chlapec 520g, 32cm, porod zacal spontanne nastupom kontrakcii, nasledne odlucenie placenty, dietatko sa narodilo bez znamok zivota). Otehotnela som po 6 mesiacoch. Vsetky testy som mala dobre (hemokoagulacne, gynekologicky). Priebeh doterajsieho tehotenstva je zatial dobry. Jedinou komplikaciou bola dychavicnost nezistenej priciny (objavila sa asi v 14tt, vysetrenie kardio, plucne, stitna zlaza, chlamydie, mykoplazmi vsetko ok). Pohyby citim od 16tt. Zhruba od 17tt mi zacalo tvrdnut brucho (to som mala aj pri tych predoslych teotenstvach). Uzivam 3x1 magne B6. To tvrdnutie sa postupne zvysuje. Momentalne je to tak cca raz za 2 hodiny, niekedy viac niekedy menej. Celkovo tie kontrakcie pocitujem ako dost intenzivne a mierne bolestive. Ine obtiaze nemam, moc, krv ok. Tlak klasicky nizky tehotensky v priemere 100/50. Pribrala som 4 kg.
    Vcera som bola na kontrole - tu su vysledky:
    Vonkajsi genital, introitus bpn vagina pre prst volne, bez patol.sekretu, porcio cylindricke, branka strbina, krcok tuhy vzadu ulozenyzatvoreny, naliehajuca cast vysoko nad vchodom. uterus zvacseny ako grav.in m. VI,normotonicky, nedrazdivy. Cervikometria 66mm cervix bez funellingu. primerane velky plod v polohe preicnej.
    Cize zaver vsetko super. Mam nariadene dalej magneziu a klud, lezat.
    Moja otazka je, kedze stav sa nemeni (chapem, ze to nebude hned a mozno vobec). Ako casto je potrebne sledovat tie porodne cesty? Moja dr. je momentalne na dovolenke. 12.9. iden na velky uvz a potom mam poradnu 24.9. Lekarka ma zatial sleduje ako normalnu tehotnost raz za mesiac. Ako rychlo sa moze nalez zmenit pri rovnakom priebehu?
    Som samozrejme hodne v obavach. Ten posledny porod vlastne nastupil bez varovania, proste som sa rano zobudila a mala som pravidelne 10 min kontrakcie. Preto som teraz dost vyplasena a nechcela by som nic podcenit. Velmi pekne dakujem za vas cas a odpoved. Pekny den.

    Dobrý deň,
    dýchavičnosť v tehotnosti je úplne normálny stav, celkom ma pobavilo, ako krásne Vás kvoli tomu povyšetrovali.
    Osobne by som doporučil, vzhľadom k anamnéze predčasného porodu v 23. týždni preventívne dlhodobejšiu liečbu antibiotikami, najlepšie makrolidmi /summamed/. Vhodný je kľudový režim, magnézium dlhodobo.
    Pravideľné cervikometrie v rozmedzí 14 dní. Verím, že porod dopadne dobre.