• Niche

    Dobrý deň, som dva roky po druhej sekcii. Menzes mám 1,5 roka, cyklus 23 - 45 dní, ešte trochu dojčím. Menzes mi trvá od 9 do 18 dní, od cca 9. - 10. deň sú hnedé alebo červené výtoky. Lekár zistil na sone, že je za tým niche na jazve, ktoré sa dá operovať a vzhľadom na priebeh menzesu mi to odporúča.
    Aký je váš názor na operáciu? Ako vlastne to niche vzniká, nie je to chyba lekára ktorý sekciu vykonal?

    Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    niché je zle zhojená jazva na maternici. Vôbec to nesúvisí s technikou operácie, ale je to žiaľ následok cisárskeho rezu, preto by mal byť cisársky rez vždy správne indikovaný. Čím viac cisárskych rezov, tým väčšie riziko vzniku niché. Preto všetky odborné spoločnosti na svete odporúčajú ženám po cisárskom reze, aby si nedali robiť opakovaný cisársky rez ale rodili prirodzene.
    Je potrené pri výbere pôrodnice prihliadať aj na počet pôrodov, ktoré sa u nich skončia cisárskym rezom, tieto kolíšu od 16% do 52% a sú závislé na kvalite práce pôrodnice.
    S niché je problém, pretože sa síce dá operovať, ale nevieme garantova´t, či sa maternica zhojí znova správne, alebo znova vznikne defekt hojenia.
    Osobne by som počkal až prestanete dojčiť, ak bude krvácanie pretrvávať, žiaľ asi nič iné ako pokus o operačnú nápravu nie je možné urobiť.