• Vaginalna infekcia a tehotenstvo

    , Autor: Gaa

    Dobry den,
    Pan doktor prosim Vas, ak by som mala vaginalnu infekciu a takato infekcia by prerastla, mohla by po nejakom case sposobit potrat v skorom stadiu tehotenstva? Dakujem

    Dobrý deň,
    pošva má svoj zvláštny ekosystém a väčšina pošvových infekcií sa nešíri do vyšších oddielov pohlavného systému. Avšak pošvové baktérie tvoria súčasť imunitného systému, ktorý bráni prechodu baktérii do krčka a k plodu, preto ak chýbajú niektoré potrebné baktérie (špeciálne druhy rodu Laktobacillus) zvyšuje sa riziko predčasného pôrodu. Na potrat vo včasnom štádiu to má iba malý vplyv, hoci sú popísané infekcie plodu napríklad aj mykózou, nevie sa, či to nebolo iba druhotne po odumretí plodu alebo či to naozaj bola príčina potratu.