• Mykoza vs. cyto nalez a HPV

    Dobry den, od covidu, ktory som prekonala 12/2021 sa mi kazdy mesiac opakuju mykozy. Teda viac nez rok. Zacna to po ovulacii pocitom suchosti, nasledne palenim, stipanim, svrbenim, zacervenanim a bielym vytokom. Lekarka mi zakadym predpise Jennamazol a 1x mi zastupujuca lekarka predpisala Macmiror a Mykomax. Nepomohlo. Od toho obdobia, teda od 1/2022 mam cytologicky nalez Cin I. s potvrdenym HPV 16. Z mojej strany je to uz zufalatvo, neviem ci zmenit lekarku, resp. aku liecbu zvolit. Takztiez ma zaujima ci to moze suvisiet s covidom alebo naopak s cytologickym nalezom. Dakujem za odpoved a radu.

    Dobrý deň,
    ak naozaj ide o mykozy, tak to určite nesúvisí s HPV infekciou. Po covide býva občas chronický problém s imunitou a opakované mykozy môžu byť následok.
    Odporúčam dlhodobú liečbu, aspoň 14 dní, potom si nasaďte preventívne vaginálne probiotiká a C a D vitamín. Používajte mydlo s nízkym pH, bavlnenú bielizeň, nejedzte sladké jedlá a jedzte veľa živých jogurtov.