• Progestanelle v tehotenstve

    Dobrý deň Pán doktor, chcela by som sa poradiť ohľadom užívania progesterónu v tehotenstve.
    Momentálne som na konci 31tt, pri včerajšom vyšetrení mi bolo zistené skrátenie krčka maternice na hodnotu 2,45 cm. Lekár mi predpísal prípravok Progestanelle 100mg vaginálne, dávkovanie 2-0-3. Je toto dávkovanie v poriadku? Nie je to veľmi vysoké dávkovanie?
    Užívam aj magnézium 3x1, a Fraxiparine 0,4 injekčnou formou kvôli vrodenému trombofilnému stavu.
    Za odpoveď vopred ďakujem.

    Dobrý deň,
    nález 2,45 cm v 31. týždni je hraničný a riziko predčasného pôrodu je malé. Progestanelle pri vaginálnom podaní spevňuje krčok a toto riziko ešte zmenšuje. Dávkovanie 500 mg je vyššie oproti publikovaným štúdiám, kde sa odporúča 200 mg denne.